To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ZAGADNIENIA OGÓLNE PRAWA CYWILNEGO 1. POJĘCIE PRAWA CYWILNEGO Przedmiotem regulacji w ramach norm prawa cywilnego jest pewna wyszczególniona grupa stosunków społecznych, zarówno o cechach majątkowych jak i niemajątkowych. Przeważają stosunki o charakterze majątkowym, albowiem głównym celem prawa cywilnego jest realizacja i ochrona interesów majątkowych.
2. DEFINICJA PRAWA CYWILNEGO Prawo cywilne to zespół przepisów regulujących stosunki majątkowe i niemajątkowe pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi w oparciu o regułę autonomii i równorzędności podmiotów.
System prawny jest oparty na wspólnych ideach i regułach wynikających przede wszystkim z Konstytucji a także z ratyfikowanych i obowiązujących w Polsce umów międzynarodowych. Dlatego normy prawa międzynarodowego z jednej strony muszą uwzględniać te idee i regulacje ale z drugiej strony nie mogą pomijać rozwiązań zawartych w innych częściach tego systemu (prawie pracy, prawie handlowym, prawie spółdzielczym itd.).
3. SYSTEMATYKA PRAWA CYWILNEGO Prawo cywilne będąc samodzielną częścią systemu prawa samo w sobie nie jest jednolite a w konsekwencji jest wewnętrznie podzielone na mniej lub bardziej wyodrębnione fragmenty, które w nauce prawa cywilnego nazywają się działami .
Wyróżnia się 5 podstawowych działów zawartych w Kodeksie Cywilnym:
część ogólna prawa cywilnego,
prawo rzeczowe,
prawo zobowiązań,
prawo spadkowe,
prawo rodzinne.
Działy szczególne, które nie są regulowane w KC, a które są regulowane normami prawa cywilnego:
prawo handlowe,
prawo spółdzielcze,
prawo dóbr niematerialnych,
prawo prywatne międzynarodowe.
4. RELACJE POMIĘDZY PRAWEM CYWILNYM A PRAWEM PROCESOWYM (SĄDOWYM) PROCES CYWILNY to czynność sądów i innych podmiotów, które to czynności polegają na rozpoznawaniu i rozstrzyganiu spraw cywilnych, a w dalszej kolejności na przymusowym wykonywaniu zapadłych orzeczeń.
5. REGÓŁY PRAWA CYWILNEGO Są to specyficzne terminy określające sposoby rozumienia i interpretacji prawa cywilnego:
reguła ochrony jednostki ludzkiej,
reguła równości i równorzędności podmiotów,
reguła autonomii woli (swoboda umów),
reguła ochrony mienia,
reguły ochrony dobrej wiary.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)