Zagadnienia na egzamin z oceanografii

Nasza ocena:

5
Pobrań: 175
Wyświetleń: 1043
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zagadnienia na egzamin z oceanografii - strona 1 Zagadnienia na egzamin z oceanografii - strona 2

Fragment notatki:


1. Przedstaw horyzontalny rozklad temperatury wód Morza Baltyckiego w ujeciu sezonowym: Latem najcieplejsza woda znajduje się na powierzchni. Na głębokości 20-30 m i poniżej formuje się termoklina, czyli warstwa skoku termicznego. Poniżej niej zalega warstwa wody chłodnej z poprzedniej zimy. Wraz z trwaniem lata woda powierzchniowa ogrzewa się i termoklina obniża swoją głębokość .Wiosną i jesienią w całym profilu woda ma podobną temperaturę, przeważnie 4 - 6 o C. Wzrasta ona lekko w kierunku dna. Zimą najniższa temperatura wody znajduje się w warstwie powierzchniowej i wzrasta powoli w kierunku dna. Jest to układ odwrócony w stosunku do lata 2. Czym rózni się piknoklina od termokliny i halokliny ? Pyknoklina - szybka zmiana gęstości wody   Może być powodowana zmianami zasolenia lub temperatury . termokliny- wąska warstwa wody, w której następuje gwałtowna zmiana   temperatury   wraz ze wzrostem głębokości. Latem poniżej termokliny temperatura gwałtownie maleje wraz z głębokością, natomiast zimą poniżej termokliny   temperatura   rośnie. Halokliny- warstwa przejściowa wód w morzu pomiędzy wodami mniej słonymi nad nią i bardziej słonymi pod nią. Charakteryzuje się dużym pionowym   gradientem   zasolenia 3. Czym charakteryzuje się pionowy rozklad zasolenia wód Morza Baltyckiego w ujeciu sezonowym ? Wykazuje nieznaczne zmiany. Do głębokości około 400 m różnica zasolenia uwarunkowana jest szerokością geograficzna i intensywnością parowania. Poniżej tej głębokości zamiany są minimalne i zasolenie waha się w granicach 34-35 promili we wszystkich szerokościach geograficznych 4. Jak rozumiesz pojecie (sigma te) dotyczące gęstości wody morskiej ? jest to gestosc umowna- nazywamy tzw mase w jednostce objetosci, niejawna postac p [T,S, P], gestosc oblicza sie za pomoca wzoru mamajewa 5. Naszkicuj diagram T - S dla wybranego akenu Morza Bałtyckiego, podaj jego interpretację Wyk.3. Ewolucja struktury mas wodnych w Basenie Bornholmskim w Lutym - diagramy T_S. rozkładu temperaturowo - zasoleniowego, który przedstawiony jest na wyk.3, gdzie wraz z głębokością niewiele wzrasta temperatura i znacznie zasolenie, dlatego gęstość przyjmuję coraz wyższe wartości. O najwyższej wartości gęstości przy dnie w tym okresie w stosunku do innych sezonów, decyduje największe zasolenie i stosunkowo niska temperatura.6. Jakie siły decydują o pradach Ekmana ?Siły Coriolisa siła lepkośći.7. Objaśnij spiralę Ekmana. Tarcie występujące między warstwami poruszającej się przez wiatr wody, powoduje, że głębsza warstwa płynie wolniej niż płytsza i jest jednocześnie bardziej odchylona przez siłę Coriolisa.  Na głębokości 100-150 metrów strumień wody porusza się niemal przeciwnie do prądu powierzchniowego. Wypadkowa tych ruchów zwana całkowitym przepływem Ekmana odbywa się pod kątem odchylonym o 90 st. od kierunku wiatru ( na lewo lub na prawo w zależności od półkuli). Spirala Ekmana przedstawia teoretyczny obraz zmian kierunku i prędkości prądu dryftowego wraz z głębokością.

(…)

… w zależności od półkuli). Spirala Ekmana przedstawia teoretyczny obraz zmian kierunku i prędkości prądu dryftowego wraz z głębokością.7. Wymien podstawowe charakterystyki morskich fal regularnych
8. Czym rózni się cisnienie dynamiczne od hydrostatycznego  - ciśnienie hydrostatyczne,  - ciśnienie dynamiczne, Ciśnienie jakie wywiera na otaczające ciała ciecz nie będąca w ruchu nazywa się ciśnieniem hydrostatycznym. Ciśnienie dynamiczne to jednostkowa siła powierzchniowa, jaką przepływający płyn wywiera na ciało w nim się znajdujące.9. W jakich rejonach Morza Bałtyckiego wystepuje regresja ?w części polnocnej morza baltyckiego 10. Dlaczego stosuje się metodę kwantyli ? Do oszacowania poziomów morza o małym prawdopodobieństwie przyjęto metodę kwantyli (kwant - najmniejsza wystarczająca próba). 1. Przedstaw horyzontalny rozklad zasolenia wód Morza Baltyckiego w ujeciu sezonowym. Ze względu na niskie zasolenie Bałtyk zalicza się do wód słonawych (mezohalinowych) i określa morzem półsłonym. Średnie zasolenie wynosi ok. 7‰. Na ogół waha się w granicach od 2 do 12‰, choć zimą zasolenie nie przekracza 0,78% w Zatoce Gdańskiej. W Kattegacie i Skagerraku wynosi ok. 20‰, w Bełtach i Zatoce Kilońskiej ok. 15-17…
…. Jaki jest zwiazek gęstości wody z poziomem powierzchni swobodnej w Bałtyku ?
6. Jak rozumiesz głębokość Ekmana ? Na głębokości zwanej głębokością Ekmana woda płynie w kierunku przeciwnym do kierunku wiatru, a jej prędkość spada do 0,043 prędkości wiatru na powierzchni.
7. Jakie czynniki okreslają prądy w rozwiazaniu Ekmana ? sila coriolosa i lepkości 8. Jak opisujemy nieregularne falowanie wiatrowe ?
9. W jakim…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz