Zabezpieczenia kredytu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 721
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zabezpieczenia kredytu  - strona 1 Zabezpieczenia kredytu  - strona 2 Zabezpieczenia kredytu  - strona 3

Fragment notatki:

Warunkiem udzielenia przez bank kredytu jest przedstawienie przez klienta ubiegającego się o kredyt odpowiednich zabezpieczeń. Dobre lub też odpowiednie zabezpieczenie przesądzają o tym czy firma otrzyma kredyt czy nie. Banki żądają zabezpieczeń w wysokości co najmniej dwukrotność kapitału kredytu. Najważniejszą częścią umowy kredytowej jest zabezpieczenie kredytu. Prawo bankowe zezwala , aby bank żądał od kredytobiorcy zabezpieczenia przewidzianego prawem cywilnym i wekslowym. Zgodnie z prawem bankowym zabezpieczenie kredytu może być ustanowione przed udzieleniem kredytu oraz w czasie korzystania z kredytu przez kredytobiorcę. Możliwość ta jest stosowana, jeżeli spłata kredytu jest zagrożona z powodu złego stanu majątkowego kredytobiorcy. W takiej sytuacji bank może żądać zabezpieczenia kredytu przewidzianego prawem cywilnym lub wekslowym, jeżeli umowa kredytowa nie przewidywała prawnego zabezpieczenia spłaty kredytu, bank może także żądać dodatkowego zabezpieczenia kredytu nie ustanowionego w umowie. Problem zabezpieczenia kredytu nabrał szczególnego znaczenia ze względu na to, że wśród klientów pojawiło się wiele nowych podmiotów nieznanych , podejmujących po raz pierwszy działalność gospodarczą. ponadto są to osoby nie dysponujące dużym majątkiem. W stosunku do tego typu kredytobiorców banki żądają pełnego zabezpieczenia kredytu. Konieczność pełnego zabezpieczenia kredytowego wynika również z tego, ze banki przy ocenie zdolności kredytowej popełniają błędy, które mogą być wynikiem niesprawności aparatu urzędniczego banków lub nierzetelnych dokumentów złożonych przez potencjalnych kredytobiorców, a stanowiących podstawę oceny zdolności kredytowej.
Do zabezpieczenia kredytowego można zaliczyć to wszystko, co zapewnia bankowi uzyskanie z powrotem zaangażowanych w ramach określonej umowy kredytowej sumy kredytu wraz z jego „ceną” (odsetkami i prowizją ), zwrotem kosztów udzielenia kredytów i ewentualnie, jeśli kredytobiorca nie uregulował tych płatności w terminach ustalonych umową -kosztów przymusowego dochodzenia wszystkich tych roszczeń.
Banki mogą żądać zabezpieczenia przewidzianego prawem cywilnym i wekslowym oraz zwyczajami przyjętymi we współpracy z bankami zagranicznymi od wszystkich kredytobiorców, nie tylko przed przyznaniem kredytu, ale także w trakcie jego wykorzystania.
Prawne formy zabezpieczenia kredytu dzielą się na osobiste i rzeczowe. Zabezpieczenia osobiste charakteryzują się odpowiedzialnością osobistą kredytobiorcy, a więc całym majątkiem. Zabezpieczenia rzeczowe ograniczają odpowiedzialność kredytobiorcy do poszczególnych składników jego majątku.
Wśród zabezpieczeń osobistych polskie prawo wylicza:
poręczenie gwarancję
cesję wierzytelności
przystąpienie do długu

(…)

… stosują zabezpieczenia rzeczowe, w szczególności zastaw i hipotekę.
Poręczenie jest formą zabezpieczenia osobistego kredytu. Umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie dokonał. Poręczyciele za spłatę kredytu może być osoba fizyczna lub osoba prawna. Umowa poręczenia musi być zawarta pod rygorem nieważności na piśmie…
… osoby fizyczne i prawne. Gwarancja pod względem ekonomicznym przypomina poręczenie. Różni się jednak od poręczenia tym, że zobowiązanie gwaranta jest niezależne od kredytobiorcy, natomiast zobowiązanie poręczyciela jest ściśle związane z zobowiązaniem kredytobiorcy. Gwarancja nie może być uzależniona od bezskuteczności dochodzenia roszczenia przeciwko kredytobiorcy, a w umowie poręczenia…
… wekslowe są regulowane prawem wekslowym. Posiadacz weksla może dochodzić roszczenia przeciw wszystkim dłużnikom wekslowym. Jeżeli bowiem nie zapłacą oni swych zobowiązań dobrowolnie, posiadacz weksla może to wyegzekwować w trybie postępowania nakazowego poprzez wzniesienie pozwu do sądu, który nakaz zapłaty na podstawie złożonego weksla. Nakaz ten stanowi tytuł zabezpieczający i jeżeli dłużnicy…
… wycenę, sporządzoną przez uprawnioną do tego osobę lub urząd. Jeżeli rzecz obciążona zastawem zostaje narażona na utratę lub uszkodzenie, bank może żądać:
złożenia rzeczy do depozytu sądowego zwrotu rzeczy z jednoczesnym ustanowieniem innego zabezpieczenia kredytu sprzedaży rzeczy W przypadku ustanowienia zastawu na pojeździe mechanicznym podlegającym rejestracji zastaw zostaje odnotowany w dowodzie…
… morski, przedmiotem może być statek wpisany do rejestru okręgowego prowadzonego przez izbę morską właściwą dla portu macierzystego statku. Hipoteka wygasa w przypadku:
spłaty kredytu lub jego umorzenia zrzeszenia się hipoteki przez bank oraz jej wykreślenia z księgi wieczystej przejścia na własność banku nieruchomości obciążonej hipoteką nabycia nieruchomości w toku postępowania egzekucyjnego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz