To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Laboratorium 6. Wzrost bakterii
Każda bakteria ma swój charakterystyczny wzrost.
Ćwiczenia: 1. Badanie wzrostu bakterii na podłożach płynnych 1 dośw na parę 2 probówki - do każdej po 5 ml sterylnego bulionu i 1 ml wybranej bakterii (Bacillus subtilis) do jednej z nich dodatkowo dodać kroplę Tween80.
Wyniki: Bacillus normalnie rośnie w postaci pyłków itp. na powierzchni, a z Tweenem80 leży na dnie.
2. Charakterystyka wzrostu bakterii na podłożach stałych a) posiew redukcyjny dowolnie wybranej bakterii (Bacillus subtilis); b) wzrost bakterii na powierzchni i w głębi agaru - przynieść wielką probówę z aparatu, ma ostygnąć do czasu, aż będzie się dało złapać ją za dół (gdzie jest agar), wtedy należy wprowadzić ezą niewielką ilość bakterii (Bacillus subtilis), wypłukać, wymieszać agar ezą i wylać na czystą, pustą i sterylną szalkę Petriego zdecydowanym ruchem; Wyniki: Bacillus ma kolonie niebłyszczące.
3. Wyizolowanie bakterii (1/parę) Izolacja bakterii z powietrza - wziąć jedną płytkę z agarem i iść gdzieś z nią, tam otworzyć ją na 10 minut, zamknąć i wrócić. Wyniki: im czystsze powietrze, tym ładniejsze kolory; bakterie charakterystyczne dla powietrza (otwarte przestrzenie) mają kolory żółte, pomarańczowe, czerwone (ziarniaki)- zawierają karoteny (barwnik), które chronią przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym (ultrafioletowym); w zamkniętych pomieszczeniach można znaleźć zarodniki pleśni (ciemne, wnoszone na butach); 4. Bakterie z roztworu glebowego (1/parę) roztwór glebowy - bakterie w glebie są związane z grudkami mineralnymi/ organicznymi, w płynie fizjologicznym bakterie ekstrahują; na dno opada błoto, a na górze zostaje mętny roztwór glebowy; zrobić rozcieńczenie 10-1 (9ml płynu fizjologicznego i 1ml roztworu glebowego), wymieszać i zrobić posiew głaszczką na agarze (100μl!) Wyniki: bakterie typowe dla gleby są brzydkie (białe, nie ma kolorowych), np. Sventillus N.???
Streptomyces - bakterie białe, wyglądające jak kropla gipsu, główni producenci antybiotyków, „zapach wiosny” - świeżo oranej ziemi; wytwarzają brązowe i czarne barwniki (produkty ich metabolizmu)- dlatego też ziemia ma taki kolor
TEORIA
Wzrost bakterii - zarówno powiększenie rozmiarów komórek, jak i przyrost komórek w hodowli (przyrost biomasy);
Wzrost określonego szczepu na różnych typach podłoży wykazuje zasadnicze różnice. Szybkość wzrostu w warunkach łatwej dostępności gotowego materiału budulcowego jest znacznie większa (E. Coli na podłożu z glukozą jako jedynym składnikiem odżywczym rozmnaża się z szybkością 1,2 podziału na godzinę, a gdy na podłożu bulionowym zachodzą w tym czasie 3 podziały. Szybkość syntezy może też być regulowana przez czynniki zewnętrzne, np. substancje toksyczne, temperaturę otoczenia.
(…)
… się równocześnie; 2. Równoczesne kiełkowanie zarodników; 3. Mechaniczna selekcja; 4. Rozdział na podstawie podobnej gęstości;
Na podłożach stałych, siejąc odpowiednio rozcieńczony materiał można otrzymać pojedyncze kolonie. Wymiar i struktura zależą od wielu czynników środowiska, fazy wzrostu i szczepu.
Kształty kolonii na podłożach stałych: Brzegi kolonii na podłożach stałych: Powierzchnia może być gładka…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)