Wzmacniacze selektywne LC

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1589
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wzmacniacze selektywne LC - strona 1

Fragment notatki:


Wzmacniacze selektywne LC Ćwiczenie 21 (wkładka badana DA211A)
21.1. Wstęp Tematem ćwiczenia są podstawowe właściwości filtrujące wzmacniaczy selektywnych LC. W układzie badanym zastosowano wzmacniacz scalony UL 1211 używany jako wzmacniacz pośredniej częstotliwości w krajowych radioodbiornikach średniej klasy. Do układu wzmacniacza dołączyć można jeden z dwóch obwodów selektywnych: pojedynczy równoległy obwód rezonansowy lub filtr złożony z dwóch obwodów rezonansowych sprzężonych pojemnościowo.
W ćwiczeniu mierzone są charakterystyki częstotliwościowe wzmacniacza, a także są przeprowadzane eksperymenty „jakościowe”. Polegają one na słuchowym i obserwacyjnym sprawdzeniu przebiegów elektrycznych w torze przesyłania informacji w postaci sygnałów zmodulowanych. Badany tor modeluje rzeczywistą sytuację występującą w radiokomunikacji, gdzie istnieje wiele. jednocześnie pracujących nadajników i należy wybrać jeden z odbieranych sygnałów. Tor budowany w ćwiczeniu składa się z dwóch „nadajników” sygnałów z modulacją amplitudy, wzmacniacza selektywnego, demodulatora amplitudowego oraz wzmacniacza mocy małej częstotliwości.
21.2. Opis techniczny układu badanego DA211A Układ badany jest wzmacniaczem selektywnym o parametrach typowych dla wzmacniaczy pośredniej częstotliwości 465 kHz stosowanych w odbiornikach radiowych. Zbudowany jest użyciem układu scalonego UL 1211 (US 1 na rys.3.21.1) oraz ekranowanych filtrów LC typów 3-23A-3 i 121. Stopień selektywny tworzy tranzystor T 4 obciążony obwodami rezonansowymi: L 1 C 10 lub L 2 C 11 i L 3 C 13 .
Sygnał doprowadzony do wejścia układu DA211A dzielony jest 1000-krotnie przez dzielnik R 3 /(R 1 +R 2 +R 3 ). Zabieg taki ułatwia obserwacje i pomiary sygnału wejściowego ze względu na zwiększenie jego wartości do poziomu setek miliwoltów.
Tranzystory T 1 , T 2 ,T 3 stanowią wzmacniacz szerokopasmowy, którego charakterystyka amplitudowa jest korygowana na wejściu przez kondensator C 1 tak, aby w paśmie 100 kHz ÷ 1 MHz była możliwie płaska. Wzmacniacz ten jest zasilany przez stabilizator T 6 , T 7 . Stopień selektywny, będący przedmiotem badań w ćwiczeniu, zbudowany jest na tranzystorze T 4 . Charakterystyki częstotliwościowe całego wzmacniacza zależą od obciążenia tranzystora T 4 wybranego przełącznikiem umieszczonym na płycie czołowej wkładki. Przełącznik ten jest tak zbudowany, że klawisze oznaczone „A3”, „r” oraz „121” są współzależne, co oznacza, że wciśnięcie jednego z nich zwalnia dwa pozostałe; natomiast klawisz „R” jest niezależny.
Klawiszem „R” można dołączyć równolegle do wybranego filtru rezystor R 20 , zmniejszając tym samym dobroć filtru.
Cewka L 1 i kondensator C 10 tworzą pojedynczy równoległy obwód rezonansowy o dobroci rzędu stu. Obwód ten, podobnie jak inne obciążenia, nie jest separowany od wyjścia wkładki. A więc pojemności kabli i przyrządów dołączonych do gniazd „outputs 1” połączone są równolegle z badanym obwodem rezonansowym. Aby zachować stałe warunki pracy obwodów obciążających tranzystor T ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz