To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wzmacniacze selektywne LC Ćwiczenie 21 (wkładka badana DA211A)
21.1. Wstęp Tematem ćwiczenia są podstawowe właściwości filtrujące wzmacniaczy selektywnych LC. W układzie badanym zastosowano wzmacniacz scalony UL 1211 używany jako wzmacniacz pośredniej częstotliwości w krajowych radioodbiornikach średniej klasy. Do układu wzmacniacza dołączyć można jeden z dwóch obwodów selektywnych: pojedynczy równoległy obwód rezonansowy lub filtr złożony z dwóch obwodów rezonansowych sprzężonych pojemnościowo.
W ćwiczeniu mierzone są charakterystyki częstotliwościowe wzmacniacza, a także są przeprowadzane eksperymenty „jakościowe”. Polegają one na słuchowym i obserwacyjnym sprawdzeniu przebiegów elektrycznych w torze przesyłania informacji w postaci sygnałów zmodulowanych. Badany tor modeluje rzeczywistą sytuację występującą w radiokomunikacji, gdzie istnieje wiele. jednocześnie pracujących nadajników i należy wybrać jeden z odbieranych sygnałów. Tor budowany w ćwiczeniu składa się z dwóch „nadajników” sygnałów z modulacją amplitudy, wzmacniacza selektywnego, demodulatora amplitudowego oraz wzmacniacza mocy małej częstotliwości.
21.2. Opis techniczny układu badanego DA211A Układ badany jest wzmacniaczem selektywnym o parametrach typowych dla wzmacniaczy pośredniej częstotliwości 465 kHz stosowanych w odbiornikach radiowych. Zbudowany jest użyciem układu scalonego UL 1211 (US 1 na rys.3.21.1) oraz ekranowanych filtrów LC typów 3-23A-3 i 121. Stopień selektywny tworzy tranzystor T 4 obciążony obwodami rezonansowymi: L 1 C 10 lub L 2 C 11 i L 3 C 13 .
Sygnał doprowadzony do wejścia układu DA211A dzielony jest 1000-krotnie przez dzielnik R 3 /(R 1 +R 2 +R 3 ). Zabieg taki ułatwia obserwacje i pomiary sygnału wejściowego ze względu na zwiększenie jego wartości do poziomu setek miliwoltów.
Tranzystory T 1 , T 2 ,T 3 stanowią wzmacniacz szerokopasmowy, którego charakterystyka amplitudowa jest korygowana na wejściu przez kondensator C 1 tak, aby w paśmie 100 kHz ÷ 1 MHz była możliwie płaska. Wzmacniacz ten jest zasilany przez stabilizator T 6 , T 7 . Stopień selektywny, będący przedmiotem badań w ćwiczeniu, zbudowany jest na tranzystorze T 4 . Charakterystyki częstotliwościowe całego wzmacniacza zależą od obciążenia tranzystora T 4 wybranego przełącznikiem umieszczonym na płycie czołowej wkładki. Przełącznik ten jest tak zbudowany, że klawisze oznaczone „A3”, „r” oraz „121” są współzależne, co oznacza, że wciśnięcie jednego z nich zwalnia dwa pozostałe; natomiast klawisz „R” jest niezależny.
Klawiszem „R” można dołączyć równolegle do wybranego filtru rezystor R 20 , zmniejszając tym samym dobroć filtru.
Cewka L 1 i kondensator C 10 tworzą pojedynczy równoległy obwód rezonansowy o dobroci rzędu stu. Obwód ten, podobnie jak inne obciążenia, nie jest separowany od wyjścia wkładki. A więc pojemności kabli i przyrządów dołączonych do gniazd „outputs 1” połączone są równolegle z badanym obwodem rezonansowym. Aby zachować stałe warunki pracy obwodów obciążających tranzystor T
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)