To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wyznaczanie prędkości dźwięku w powietrzu Ruch falowy Fale mechaniczne powstają w wyniku nachylenia jakiegoś ośrodka sprężystego z normalnego położenia, będącego położeniem równowagi, co w następstwie powoduje drgania fragmentu wokół tego położenia. Dzięki sprężystym właściwością ośrodka, drgania te są przekazywane kolejno do coraz dalszych jego części, i w ten sposób zaburzenie - fala przechodzi przez cały ośrodek. Sam ośrodek jako całość takowemu przesunięciu nie podlega.
Energia fal - to kinetyczna i potencjalna energia cząstek materii. Przenoszenie energii odbywa się drogą przekazywania jej kolejno do coraz dalszych części ośrodka, a nie przez długozasięgowy ruch samej materii. Cechą charakterystyczną fal mechanicznych jest to, że przenoszą one energię przez materię dzięki przesuwaniu się zaburzenia w tej materii, a nie na skutek postępowego ruchu samej materii.
Przez promień fali rozumiemy każdy kierunek rozmieszczenia zaburzenia.
Powierzchnia falowa to zbiór punktów ośrodka, w której zaburzenie ma tę samą fazę drgania w chwili. Powierzchnia falowa najdalej odsunięta od źródła, a więc stanowiąca zbiór punktów, do której w danej chwili dociera zaburzenie, nosi nazwę czoła fali.
Zjawiska falowe Odbicie i załamanie fal.
W ruchu falowym możemy również wyróżnić:
Dyfrakcje fali
Interferencje fali
Polaryzacje fali
Inną rzeczą jest również efekt Dopplera.
V' = 0.5*(Vt/l)+ (V0t/l)
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)