Wykłady z prawa Unii Europejskiej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1246
Wyświetleń: 4417
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykłady z prawa Unii Europejskiej - strona 1

Fragment notatki:

doc z wykładami z przedmiotu prawo Unii Europejskiej, który prowadzi doc. dr Jan Staszków na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Dokument porusza takie tematy jak: historia Unii Europejskiej, traktat lizboński, suwerenność państw członkowskich, Rada Europejska, metody głosowania w ramach UE, tworzenie i implementacja prawa UE, tworzenie prawa wtórnego, interpretacja prawa unijnego, system ochrony i przestrzegania prawa wspólnot oraz trybunał sprawiedliwości.

Oprócz jego zagadnienia obejmują: obywatelstwo unijne, powszechne prawo traktatów, prawo traktatów UE, koegzystencja trzech systemów prawnych, tabele ekwiwalencji, organy Unii Europejskiej, oraz mniejszość blokującą.

Materiały zawarte w notatce wzbogacą wiedzę związaną z prawem Unii Europejskiej, wyjaśnią jak działa Unia Europejska oraz pomogą przygotować się odpowiednio do zajęć.

PRAWO UNII EUROPEJSKIEJ- ZAGADNIENIA SYSTEMOWE
Doc. dr Jan Staszków
Wykład I (15 października 2010)
Wykład dotyczy głównych zasad systemu.
Tworzenie prawa Unii
Stosowanie prawa Unii
Egzekwowanie prawa Unii
Historia
Jak powstają wspólnoty państwowe (współpraca kadłubowa w tym znaczeniu, że dotyczy niewielkiej części działalności państwa, pozostałe sprawy zostają w kompetencjach państw)
Suwerenność
Mówi się dziś o prawie Unii Europejskiej dawniej o prawie Wspólnot (nie ma czegoś takiego jak prawo europejskie!)
Polska w 2004 roku nie przystąpiła do Unii Europejskiej tylko przystąpiła do Wspólnot Europejskich. W 1957 roku do EWWiS dołączyło EWG i EuroAtom. 57 rok to jest czas kiedy funkcjonują trzy Wspólnoty w Europie.
Tworzący traktat EWG nie chodzili do Staszkowa na wykłady, bo gdyby chodzili, to by nie nadali tej wspólnocie tytułu EWG ponieważ w Europie w tym momencie funkcjonuje organizacja międzynarodowa EWG pod auspicjami ONZ- Raga gospodarcza i Społeczna tworzy swoje oddziały na wszystkich kontynentach w tym w Europie i w Europie ta organizacja- podmiot prawa nazywa się EWG. I teraz od 57 zaczęto mylić o które EWG chodzi- czy o wspólnotę czy o ONZ. Po kilkunastu latach zorientowano się i w związku z tym postanowiono zmienić tytuł EWG na Unię Europejską, ale tylko tytuł tej wspólnoty zatem w pewnym momencie jest EWWiS, EuroAtom i Unia Europejska (dawne EWG). Polska przystąpiła do dwóch Wspólnot do EuroAtomu i do Unii Europejskiej (dawnego EWG). Te dwie wspólnoty (bo EWWiS przestała istnieć) są niezależne, mają swoje dokumenty kreujące i są niezależnymi podmiotami prawa międzynarodowego publicznego (o czym mówią dokumenty kreujące).
Te wszystkie dokumenty, które powstają po 57 roku, które nowelizują dokumenty kreujące wprowadziły zamieszanie ponieważ nie tworzono jednolitego tekstu i trzeba było drążyć od zarania dziejów. Stąd w Europie zachodniej rozpoczął się proces polityczny polegający na tym, żeby wszystko co było dotychczas, te dokumenty nowelizujące zmienić w jeden dokument na który będzie można się powoływać i te wszystkie parlamenty i rady zlikwidować i stworzyć jedną organizację o ściśle określonych kompetencjach, ze schematem organizacyjnym z wymienieniem organów głównych wraz z kompetencjami tych organów. Stąd powstał zamysł stworzenia Konstytucji dla Europy i tym się zajął Valéry Giscard d'Estaing (francuski polityk). Stworzył Konstytucję dla Europy ale połową tej konstytucji były uprawnienia pracowników i osób fizycznych, które nie przeszły we wcześniejszych dokumentach, ponieważ większość państw europejskich stwierdziła, że nie jest w stanie ponieść takich kosz ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz