To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zjawisko deindywiduacji i jego rola w powstawaniu zachowań antyspołecznych.
deindywiduacja - utrata normalnej kontroli nad zachowaniem, co prowadzi do wzrostu impulsywności i patologiczności czynów. Związana jest z poczuciem tzw. zagubienia w tłumie, anonimowości, dzięki której ludzie częściej dopuszczają się czynów, o których popełnienie często nawet by się nie podejrzewali. 2 czynniki tkwiące w deindywiduacji i prowadzące do antyspołecznych zachowań:
znaczenie ograniczonej odpowiedzialności : działanie w tłumie zmniejsza szanse rozpoznania a tym samym i ukarania sprawcy. Wraz ze wzrostem anonimowości wzrasta więc ryzyko popełniania czynów antyspołecznych i impulsywnych. (Pytano np. ludzi, co by zrobili gdyby na jakiś czas stali się niewidzialni i nie byłoby szansy na wykrycie ich postępowania. Ponad połowa badanych wyznała, że popełniłaby czyny dewiacyjne i nielegalne!) Im większy jest zatem tłum dokonujący linczu, tym mniejsze poczucie odpowiedzialności poszczególnych uczestników tego aktu. Im większa anonimowość (np. jednakowy ubiór członków Ku-Klux-Klanu, czy mundury żołnierskie) tym większe poczucie bezkarności i większa doza agresji.
znaczenie ograniczonej samoświadomości : przed współuczestniczeniem w zachowaniach antyspołecznych chroni nas kontrola naszego postępowania przez zasady moralne i wartości - jest ona tym większa im bardziej jesteśmy świadomi samych siebie. Wysoki poziom samoświadomości pozwala lepiej pamiętać o akceptowanych przez nas zasadach. Stan samoświadomości radykalnie zmniejszać się może, gdy jesteśmy przekonani, że nikt nie zwraca akurat na nas uwagi oraz w warunkach dużej stymulacji ze strony otoczenia rozpraszającego naszą uwagę (stwierdzono, że ludzie nie potrafią skoncentrować swego myślenia na sobie gdy znajdują się w środku wzburzonego tłumu). Nie wszystkie impulsywne czyny podejmowane w stanie deindywiduacji muszą mieć charakter przemocy lub agresji - jako przykłady podano tu nadmierne objadanie się lub wykonanie zwariowanego tańca w czasie zabawy. Ujawnienie się pozytywnych lub negatywnych zachowań w stanie deindywiduacji ściśle zależne jest więc od kontekstu sytuacyjnego zachęcającego do negatywnego lub pozytywnego zachowania.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)