To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
WYNIKI BADAŃ NAD RUCHLIWOŚCIĄ
Systematyczne badanie ruchliwości społecznej rozpoczęło się po II wojnie światowej. Przede wszystkim socjologia angielska w osobie Davida Glassa (1954 r. - przeprowadził badanie na grupie ogólnokrajowej, które uznano za wzór).
14.1. NATĘŻENIE RUCHLIWOŚCI I OTWARTOŚĆ STRUKTURY SPOŁECZNEJ
Badania nad ruchliwością dzielą się na 2 nurty. Cel pierwszego z nich - ustalenie rozmiarów ruchliwości i otwartości struktury społecznej; drugi nurt - analiza wzorów ruchliwości. W analizach międzykrajowych punktem wyjścia było studium Lipseta i Bendixa z 1958 r. Social Mobility in Industria Societies (wtórna analiza tabel ruchliwości międzypokoleniowej dla kilkunastu krajów). Na podstawie tych danych, sformułowali oni pierwszą z funkcjonujących hipotez - ruchliwość jest procesem towarzyszącym uprzemysłowieniu i „ogólny jej wzór jest we wszystkich krajach zbliżonych” - niezależnie od systemu politycznego i kręgu kultury. Lipset i Bendix odwołali się do danych przekrojowych, umiejscowionych w czasie, ale próbowali też sformułować pewne wnioski na temat tendencji rozwoju (Sorokin - ruchliwość jest „procesem podlegającym przypadkowym fluktuacją” - nie ma żadnych tendencji). Drugi motyw przewodni - odrzucenie znanej tezy o odmienności USA od innych krajów, które wyrazicielem był Werner Sombart. Ruchliwość absolutna - obejmuje wszystkie zmiany pozycji. Ruchliwość względna - utożsamiana z otwartością barier społecznych, operacjonalizowana jest przez wyeliminowanie komponentu „wymuszonego” przez zmiany w liczebności kategorii społeczno-zawodowych, zwłaszcza napływ do nowych zawodów. Różnice w ruchliwości absolutnej - Miller (1960), w ruchliwości względnej - Tyree, Semyonov i Hodge (1979). Anthony Heath (1981) - występowanie istotnych różnic dla ruchliwości absolutnej i względnej. Punkt zwrotny - artykuł opublikowany przez Davida Feathermana, Franka L. Jonesa i Roberta Hausera - porównywali tabele ruchliwości międzypokoleniowej dla Australii i USA (hipoteza FJH). Państwa te różnią się w natężeniu ruchliwości absolutnej, natomiast nie względnej. Hipoteza FJH głosi, że społeczeństwa przemysłowe różnią się poziomem „ruchliwości obserwowalnej”, ale jeżeli kontroluje się ruchliwość strukturalną (czyli wynikającą z odmiennych liczebności kategorii zawodowych ojców i synów), to identyfikowane w ten sposób rozmiary ruchliwości nazwanej przez trójkę wspomnianych autorów „wymienną” (circulation) są stałe. Ruchliwość obserwowalna = absolutna = fenotypiczny wzór ruchliwości, wymienna = względna = genotypiczny wzór ruchliwości. FJH: „w sumie rzecz biorąc, ustalenia te wskazują na istnienie stosunkowo stałego procesu transmisji statusu w społeczeństwach przemysłowych, zakorzenionego prawdopodobnie w systemie rodzinnym, natomiast w aspekcie fenotypicznym proces ten zmienia się odpowiednio do zmian zachodzących w strukturze zawodowej.”
(…)
….
14.3. BADANIA RUCHLIWOŚCI W POLSCE
Polska sytuuje się wśród krajów o największej otwartości struktury społecznej (Breen i Luijkx).
Wkład polskiej socjologii do refleksji nad ruchliwością społeczną:
- Stanisław Ossowski, Ruchliwość społeczna jako wynik rewolucji społecznej,
- Adam Sarapata, Studia nad uwarstwieniem i ruchliwością społeczną,
- Krystyna Janicka, Ruchliwość społeczno-zawodowa…
… postrzega samego siebie; podmiot i przedmiot autostereotypu jest ten sam. Ważne funkcje autoidentyfikacyjne i obronne. Oraz własny, w którym odtwarzamy i chronimy swą tożsamość - wytwór kultury symbolicznej (2 krzyżujące się kryteria: semiotyczne i aksjologiczne). Kryterium semiotyczne - autostereotyp obejmuje takie zachowania ludzi i wytwory tych zachowań, które są znakami rozpoznawczymi samookreślającymi…
… ruchliwości (argument Goldthorpe'a), a uwzględnienie kobiet nic nowego nie wniesie.
Blau i Duncan - ustalenia ograniczone do mężczyzn dostarczają jednostronnego obrazu (Watson, Barth - „seksizm”). W miarę upływu lat uwzględnianie kobiet stało się normą. Na ile prawidłowości odnotowane wśród mężczyzn występują również wśród kobiet? Skoncentrowano się na ruchliwości międzypokoleniowej…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)