wykład - woda

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 798
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
wykład - woda - strona 1

Fragment notatki:

Klimatyczny bilans wodny-klimatyczny bilans wodny jest to różnica pomiędzy przychodem w postaci opadów, a stratą w postaci parowania (P-E0) Metoda bilansu wodnego zlewni rzecznej-ogólne straty wyznacza się na podstawie przychodu wody w postaci opadów i wielkości odpływu na przekroju zamykającym zlewnie. W przypadku długoletniego ciągu obserwacji możemy pominąć ilość wód, które znajdują się w podłożu, natomiast dla krótszych okresów należy dysponować danymi pomiarowymi informującymi o wielkości retencji całej zlewni.
KOŁOWY OBIEG WODNY-proces obejmujący:
Parowanie, transport pary wodnej w atmosferze za pośrednictwem przemieszczających się mas powietrza, kondensacja powodująca powstawanie chmur, opady, odpływ z lądu do oceanu. Podstawowe znaczenie ma intensywnosc obiegu w wielkiej skali miedzy ocenami a kontynentami. W malym obiegu para wodna powstaje z opadu, który spadl na konkretnym obszarze, a nastepnie przemieszcza się w atmosferze i może skondensowac w znacznej odleglosci. Jeśli zmieni się wielkosc bilansu promieniowania i zwiazane z tym temperatury powierzchni ladow oraz oceanow, to ruchy atmosferyczne mogą być inne niż obecnie,powodujac zmiany w duzym obiegu wody w atmosf.
Rolniczo-klimatyczny bilans wodny. Definiuje się go jako różnicę pomiędzy standardowymi sumami opadów atm i ewapotranspiracją(parowanie terenowe). Ujemne wartości P-ETR nazywane jest coraz częściej niedoborami opadowymi roślin. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz