Wykład - Wielka wędrówka ludów i koniec imperium Rzymskiego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 518
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Wielka wędrówka ludów i koniec imperium Rzymskiego - strona 1

Fragment notatki:

Wielka wędrówka ludów i koniec imperium Rzymskiego Przyczyny wielkiej wędrówki ludów; klęska Walensa pod Adrianopolem, układ Teodozjusza z Wizygotami, podział Cesarstwa na Wschodnie i Zachodnie, Rządy Stylichona na Zachodzie w imieniu małoletniego Honoriusza, bunt antygermański w Konstantynopolu i marsz Wizygotów Alaryka na Zachód; walki Stylichona z Alarykiem w Italii; przerwanie linii Renu przez plemiona Germańskie - 406, zdobycie Rzymu przez Alaryka i powrót Wizygotów na północ. RZECZ BARDZO WAŻNA !!!- rozkład plemion germańskich na terytoriach Cesarstwa Rzymskiego. Anglowie, Sasi, Jutowie w Brytanii w V w. Zdobycie Afryki przez Wandalów. Wizygoci w Hiszpanii Napór Hunów na Cesarstwo i ich klęska na polach Katalaunijskich w walce z Aecjuszem - 451. Złupienie Rzymu przez Wandalów - 455. Marionetkowi cesarze schyłkowego okresu cesarstwa do Romulusa Augustulusa i jego obalenie przez Odoakra w 476 r. Odesłanie insygniów władzy do Konstantynopola przez Odoakra.
Rządy Teodoryka - króla Ostrogotów na zachodzie w imieniu Konstantynopola (teoretycznie). Próby uniezależnienia się Ostrogotów w Italii od Konstantynopola po śmierci Teodoryka w 526 r. i po zamordowaniu jego córki - Amalasunty. Wojny Ostrogotów z Justynianem - najważniejsze daty, osoby i fakty - Belizarius, powstanie Totili, klęska Ostrogotów pod Busta Gallorum 552. Italia pod panowaniem Konstantynopola. Inwazja Longobardów 568 - ostatni akt wielkiej Wędrówki Ludów. Ponieważ pytanie jest podręcznikowe, więc nie będę się bawił w przepisywanie podręczników, bo szkoda mi czasu, wszelkie informacje znajdziecie w: M. Jaczynowska, D. Musiał, M. Stępień, Historia Starożytna, Warszawa 2001, s. 631-636, lub B. Zientara, Historia Powszechna Średniowiecza, Warszawa 2000, s. 26-43, 67-73, z czego polecam szczególnie tą drugą lekturę.

(…)


Wielka wędrówka ludów i koniec imperium Rzymskiego Przyczyny wielkiej wędrówki ludów; klęska Walensa pod Adrianopolem, układ Teodozjusza z Wizygotami, podział Cesarstwa na Wschodnie i Zachodnie, Rządy Stylichona na Zachodzie w imieniu małoletniego Honoriusza, bunt antygermański w Konstantynopolu i marsz Wizygotów Alaryka na Zachód; walki Stylichona z Alarykiem w Italii; przerwanie linii Renu…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz