Rawenna i wędrówki ludów

Nasza ocena:

5
Pobrań: 336
Wyświetleń: 1393
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rawenna i wędrówki ludów - strona 1 Rawenna i wędrówki ludów - strona 2 Rawenna i wędrówki ludów - strona 3

Fragment notatki:


Rawenna i wędrówki ludów Wędrówki ludów to zjawisko o genezie przedśredniowiecznej. Europa była obszarem nieustannego przemieszczania się ludów. Fale migracji wzmagały się zazwyczaj przy nieurodzajach. Trwały od V do IX wieku. Proces rozpoczął się około 1 tys. przed narodzeniem Chrystusa.
Celtowie - lud, który wywodzi się z Niemiec południowych (kultura lateńska) Lud ten wprowadził Europę w epokę żelaza. Ich migracje objęły prawie całą Europę. Zajęli Francję - byli tam nazywani Galami. Na półwyspie Iberyjskim przemieszali się z Iberami. W Wielkiej Brytanii z Brytanami i dali ? Piletów. W czasach imperium Celtowie stanowili trzon ludności zromanizowanej. Torkwes, korona druida - popularne przedmioty celtyckie. Złotnictwo celtyckie stało na wysokim poziomie. Ornamentyka celtycka ustanowiła podłoże dla wielu form ornamentalnych średniowiecznej Europie. Na północ od Celtów byli Germanie.
Germanie zalali tereny wcześniej nawiedzone przez Celtów. Skandynawska - Wikingowie, wschodniogermańska i zachodniogermańska.
Na wschód od Germanów pojawili się Słowianie. Do wieku V n.e. Fakty rozgrywające się poza cesarstwem są pokazywane przez Rzymian, którzy dzielili ludzi na obywateli cesarstwa i barbarzyńców. Zależność tych dwóch światów bardzo się z biegiem czasu nasilała.
Cztery czynniki wpływające na rozwój:
Pochód plemion z Azji na zachód
Rozszerzające się chrześcijaństwo
Wybuch islamu
Ataki na cesarstwo: Ostrogoci, Hunowie (pod wodzą Attylii)
Legenda św. Urszuli, św. Genowefa.
Rawenna - miasto na granicy wschodu i zachodu, enklawa artystyczna, stolica od czasów Honoriusza, potem siedziba Galii Placydii. Była to rezydencja Odoakra i Teodoryka. Rekonkwista tego miejsca odbyła się za czasów Justyniana. Zachowało się aż 10 budowli.
Kościół Santa Croce - nie zachowany. Dobudowano do niego Mauzoleum Galii Placydii (424r) Generalnie był to kościół św. Wawrzyńca. Znajdowały się tam grobowce (nie do końca wiadomo czyje) Plan krzyża greckiego, skrzyżowanie kryte kopułą. Elewacja surowa, gładka, ukryta kopuła, kolebki w ramionach krzyża. W porównaniu z surową architekturą zewnętrzną wnętrze ozdobione bogato. Dekoracje mozaikowe. Gwiazdy, św. Wawrzyniec, Dobry Pasterz, sklepienie - crux triumfujący, z czterema istotami apokaliptycznymi, adorujący apostołowie.
Bazylika św. Jana Ewangelisty (San Giovanni, pocz IV wieku) - replika powojenna, trzynawowa, trzynawowy narteks, wieniec okien w apsydzie, apsyda zewnątrz - poligonalna od wewnątrz, półokrągła. Kapitel nasadnikowy /z impostami. Pierwotnie dekorowana mozaikami. Wybudowane przez Galię Placydię ex voto.
Teodoryk Wielki - jego panowanie zaczęło się wyparciem Wizygotów i rozpoczęło nową erę w dziejach Italii. Rawenna przed przyjęciem przez Teodoryka była oblegana przez 2 lata. Był mądrym władcą, (choć spiskiem zabił Odoakra) próbował godzić Ostrogotów z Rzymianami, Ostrogoci byli arianami, ale byli tolerancyjni. Teodoryk zainstalował w Rawennie swój konny pomnik ze spiżu.

(…)

… - 450 Na planie centralnym, ośmioboczne z aneksami i centralną pisciną; surowa bryła, przepych wewnątrz. Marmur, stiuki, mozaika, oktogonalna piscina. Dekoracja trzystrefowa. Pierwsza - nisze inkrustowane marmurem, pomiędzy mozaiki proroków większych. Strefa okienna - trzy arkady, rzeźbione w stiuku, po bokach okien przedstawienia proroków mniejszych w stiuku imitujące kość słoniową. Pierwsza strefa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz