Wykład - umowa przechowania (II sem)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1253
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - umowa przechowania (II sem) - strona 1 Wykład - umowa przechowania (II sem) - strona 2

Fragment notatki:

Umowa przechowania
Strony umowy przechowawca i składający
Przedmiot: rzecz ruchoma Polega na tym, że przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie nie pogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie. Jest to obowiązek pieczy nad rzeczą, oddaną mu na przechowanie tryb dokonany, jest to umowa realna (aby dokonać czynność oprócz oświadczenia woli, potrzebne jest jeszcze przekazanie rzeczy). Bez przeniesienia władztwa nad rzeczą nie ma tu zawarcia umowy. Przechowawca nie jest posiadacze, jest tak zwanym dzierżycielem. Przedmiotem przechowania mogą być tylko rzeczy ruchome, ale także pieniądze, nad którymi prochowca ma mieć piecze, obowiązek zwrotu polega na zwróceniu w stanie nie pogorszonym tych samych rzeczy. Świadczenie przechowawcy ma charakter ciągły. Charakter prawny umowy jest to umowa realna, odpłatna co do zasady (przechowawcy należy się wynagrodzenie). Nieodpłatna jest tylko wtedy gdy wynika to z umowy lub okoliczności, jest to umowa dwustronnie zobowiązująca, nawet w tym wariancie gdy ma charakter nieodpłatny, ponieważ składający ma zwrócić wydatki. Na składającym ciąży zwrócenie wydatków, które przechowawca poniósł w celu przechowania. Forma umowy  dowolna forma (często przechowawca wydaje składającemu dowód upoważnienia do odbioru rzeczy np. numerek w szatni tzw. znak legitymacyjny). Zasadą jest, że przechowawca musi spełnić świadczenie osobiście, wyjątki są zawarte w KC, ponieważ stosunek przechowania opiera się na zaufaniu,. może być tak, że kilka osób wspólnie odda rzecz na przechowania, albo kilka osób przyjmie jedną rzecz na przechowanie. Po każdej ze stron może być więcej niż jeden podmiot, wtedy odpowiedzialność wobec drugiego podmiotu jest solidarna. Przechowawca wobec składającego odpowiada za niezachowaniu należytej wykonalności, jest to odpowiedzialność na zasadzie winy. Odpowiedzialność kontraktowa, którą regulują art. 471 KC. Wyjątkowo odpowiedzialność przechowawcy bywa zaostrzona tzn. niezależna od winy i pojawia się wówczas odpowiedzialność na zasadzie ryzyka. Odpowiedzialność pojawia się za uszkodzenie lub utratę rzeczy. Zaostrzona odpowiedzialność pojawia się gdy przechowawca bez koniecznej potrzeby używa tej rzeczy i dojdzie w tej sytuacji do przypadkowego uszkodzenia bądź utracenia rzeczy w czasie gdy używa tej rzeczy  odpowiada za przypadek. Jest to przykład odpowiedzialność za przypadek mieszany mieszają się tu ze sobą 2 okoliczności tj. okoliczność zawiniona przez przechowawcę (używał rzeczy, a nie powinien) oraz niezawiniona (czyli przypadek). Umowa przechowania może wystąpić w 2 wariantach jako:
Umowa samodzielna  kiedy tylko zawieramy jedną umowę
Umowa uboczna, powiązana z umową główną  idziemy do restauracji (chcemy coś zjeść- umowa konsumpcyjna, a umową poboczną/przechowania jest oddanie płaszcza). Zamierzony cel gospodarczy może być zrealizowany tylko za pomocą tych 2 umów.

(…)

… odpowiedzialność zaostrzoną za rzezy wniesione (utrata, uszkodzenie tych rzeczy) na zasadzie ryzyka. Gość jest to osoba korzystająca z usług hotelu lub podobnego zakładu (np. sanatorium). Nie ma znaczenie dla powstania odpowiedzialności czy ostatecznie umowa hotelowa została zawarta czy nie. Gościem nie będzie piosenkarz, który ma tam wystąpić. Jeśli umowa z hotelem to odpowiedzialność…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz