Tonus plastyczny mięsni trzewnych
Mięsnie gładkie charakteryzują się dużą plastycznością - po zdjęciu obciążenia mięsień utrzymuje swoją nowa długość do czasu gdy pod wpływem innego bodźca zacznie się rozkurczać np. Funkcjonowanie pęcherza moczowego - dzięki plastyczności mięśni gładkich jego ścian ciśnienie w jego wnętrzu nie zmienia się zbytnio.
Tonus mięśni gładkich to długotrwale utrzymujące się aktywne przykurcze.
Może on wzrastać lub obniżać się zależnie od miejscowych czynników. Nie wykazuje on potencjałów czynnościowych, zależy tylko od potencjału spoczynkowego
Szybkie i silne rozciąganie mięśnia gładkiego powoduje depolaryzacje błony komórkowej, wzrost jej przepuszczalności dla jonów wapniowych i w następstwie skurcz rozciąganego mięśnia.
Zdolność do reagowania mięśni gładkich aktywnym skurczem w odpowiedzi na ich rozciąganie ma duże znaczenie dla przebiegu normalnej czynności wielu narządów wewnętrznych w szczególności jelit, moczowodów i innych narządów jamistych
Nagłe rozciągniecie mięśnia gładkiego wywołuje najpierw jego przykurcz a następnie jego stopniowe rozluźnienie , tonus mięśniowy początkowo się podnosi a potem opada.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)