Wykład - Religioznawstwo a teologia

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 644
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Religioznawstwo a teologia - strona 1

Fragment notatki:

Religioznawstwo a teologia - różnice i związki
Wg światłego uczonego - dr Henryka Hoffmanna wyróżniamy 3 (słownie trzy) zasadnicze różnice pomiędzy wyżej wspomnianymi. Teologia bada jedną religię - własną. Religioznawstwo bada wszystkie.
Nawet w obrębie jednej religii można wyróżnić kilka różnych teologii, np. w obrębie chrześcijaństwa wyróżniamy teologię dążącą do poznania, dogmatykę, apologetykę etc. Religioznawstwo natomiast niczego się rozstrzyga. Religioznawstwu powinien przyświecać cel opisowy i heurystyczny. Ot co!!
Podejście teologiczne charakteryzuje podejście priori oparte raczej na domniemaniach. Natomiast religioznawstwo korzysta z badań empirycznych w punkcie zarówno wyjścia jak i dojścia.
Wyróżniamy jednakowoż następujące związki zachodzące między teologią a religioznawstwem:
Związek GENETYCZNY - katedry religioznawstwa powstawały w miejscu kater teologicznych. Związki PERSONALNE - Otóż co się okazuje? Że większość religioznawców była teologami! Tak tak! I to nie byle jakich religioznawców, ale właśnie same nasze gwiazdy - choćby wspomnieć dla przykładu - Tiele, Soderblom, Otto, Wanderleuf. To oni - teologowie postulowali za unaukowieniem się religioznawstwa i właśnie do tego dążyli
Związki INSTYTUCJONALNO PROBLEMOWE - ponieważ religioznawcze katedry wyrosły na gruzach katedr teologicznych, a wielu wybitnych religioznawców było teologami to nie dziwi akt, że te dwie dziedziny łączą zbliżone normy instytucji uniwersyteckich, czy też zagadnienia poruszanych problemów. Do dziś zresztą wiele katedr religioznawczych funkcjonuje przy wydziałach teologicznych, ponadto wiele wiele periodyków i innych informatorów religioznawczych godzi swój zakres zainteresowań pomiędzy religioznawstwo, teologię, misjologię itp. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz