Wykład - przedsiębiorstwo (I sem)

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 476
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - przedsiębiorstwo (I sem) - strona 1

Fragment notatki:

Przedsiębiorstwo - art. 51 &1 - jest to zbiór składników, nie jest rzeczą, jest zbiorem różnorodnych składników. Wszystkie składniki są wykorzystywane w celu prowadzenie działalności przedsiębiorstwa
Składniki przedsiębiorstwa (działalności gospodarczej)
Prawa rzeczowe- własność lokali, maszyn , rzeczy, prowadzenie działalności
Praw obligacyjne - służą prowadzeniu działalności gospodarczej.
Środki pieniężne - Zezwolenia, licencje, koncesje
Tajemnice przedsiębiorstwa (informacje poufne, która jest wartościowo gospodarcza - poufne dane, dotyczące surowców, dane o wielkości sprzedaży.
Księgi i dokumentu służące działalności gospodarczej.
Przedsiębiorstwem można obracać, może go uczynić przedmiotem prawnym (można sprzedać, kupić itp.)
Wymagają szczególnej formy: musi być forma pisemna z podpisem notarialnym. nie kiedy cała czynność wymaga aktu notarialnego (np. nieruchomości)
Zadłużone przedsiębiorstwo
Jeśli osoba zaciągnęła długi w ramach przedsiębiorstwa, a następnie sprzedał, to kto płaci długi? Art. 50.4 - solidarna odpowiedzialność zbywcy i nabywca. Ochrona interesów wierzycieli, zakres odpowiedzialności jest różny - zbywca odpowiada w całości, a nabywca podlega ochronie, jego odpowiedzialność jest ograniczona ( nabywca, który był w dobrej wierze- nie widział o długach- za te długi, o których nie wiedział nie odpowiada, odpowiada za te o których wiedział lub mógł wiedzieć. Odpowiada on tylko do wartości nabytego przedsiębiorstwa - kwota jaka odzwierciedla zamożność przedsiębiorstwa.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz