Wykład - projekt tranzystora FM

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 581
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - projekt tranzystora FM - strona 1 Wykład - projekt tranzystora FM - strona 2 Wykład - projekt tranzystora FM - strona 3

Fragment notatki:

Pracownia Problemowa
Projekt transmitera FM
Spis treści:
1.Wstęp……………………………………………………………
2.Założenia projektowe………………………………………….
3.Realizacja projektu ……………………………………………
4.Porównanie dostępnych modeli transmiterów……………….
5.Literatura……………………………………………………....
Wstęp Celem projektu była realizacja bezprzewodowej transmisji sygnału audio. Po analizie dostępnych rozwiązań sprzętowych zdecydowano zastosować transmisję na częstotliwościach pasma UKF FM. W tym celu wykorzystano nadajnik z modulacją FM. Zbudowany został prosty transmiter, który spełniał wymagania stawiane na początku realizacji projektu. Użyty schemat jest prostą realizacją modulatora częstotliwości. Konstrukcja pozwala na płynne przestrajanie częstotliwości nadawania dzięki zastosowaniu kondensatora ze zmienną pojemnością. Przestrajanie obwodów rezonansowych odbywa się w sposób płynny co w połączeniu z brakiem wskaźnika częstotliwości powoduje problemy z dostrojeniem odbiornika na częstotliwość pożądaną. Alternatywnym rozwiązaniem tego problemu jest użycie zakupionego seryjnego cyfrowego nadajnika FM przestrajanego o 100 kHz. Parametry zakupionego transmitera jak i zbudowanego manualnie opisane zostały w niniejszym projekcie.
Założenia projektowe:
Nasze założenia dotyczące projektu wyglądały następująco: -    zasięg takiej łączności

(…)

… Układ będący tematem projektu jest chyba najprostszym nadajnikiem jaki sobie można wyobrazić. Zawiera tylko jeden tranzystor, który jednocześnie wzmacnia sygnał z mikrofonu pojemnościowego, pracuje jako generator wielkiej częstotliwości, a wzmocniony sygnał na złączu kolektor baza wytwarza modulację częstotliwości.
Montaż i uruchomienie:
Mimo tak wielkiej prostoty i niewielu elementów, specjalnego…
… określony maksymalny prąd znamionowy wymaga zastosowania dzielnika napięciowego w postaci rezystorów R2 oraz R3. Prąd kolektora ograniczony jest przez rezystor R4.
Maksymalna moc użytego tranzystora NPN to 0,5 W. Wartość szczytowej mocy wyznacza maksymalny zasięg na jaki może odbywać się transmisja sygnału FM. Przegrzanie tego elementu spowoduje jego przegrzanie oraz zniszczenie. Aby tego uniknąć…
… MHz
Stopień zakłóceń: <0.1%
SNR: >86dB
Wbudowany akumulator: 3,7V 800mAh
Zasilanie: DC 9-26V
Zużycie mocy: 1W
Temp. Pracy: 0-60'C
Technologia eliminacji szumów: CVC
Wersja Bluetooth: CSR BC6 V2.0
Dystans transmisji Bluetooth: 10m
Efektywna odległość od mikrofonu: 0.6-2m
Rys. Transmiter FM który został zakupiony na potrzeby projektu.
- Transmiter FM Bellwood BFT-250B Cena:35zł
Transmiter generuje fale…
… mikrofonu z głośnikiem przez tor radiowy. Po kilku próbach z dostrojeniem możemy włączyć ARCz, a dla sprawdzenia jakości transmisji powiedzieć coś do mikrofonu z bliskiej odległości. Antena w nadajniku nie powinna być dłuż sza niż 25cm, aby zbliżanie ręki nie rozstrajało generatora poza zakres działania ARCz. Zasięg z odbiornikiem o dużej czułości i rozłożoną anteną teleskopową może być większy niż 40m…
…. Zmienny kondensator (potencjometr) oraz samodzielnie wykonana cewka tworzą obwód rezonansowy. W przypadku tych elementów cewka gromadzi energie w polu magnetycznym natomiast kondensator energie w polu elektrycznym pomiędzy okładkami. Zastosowanie kondensatora przestrajalnego (potencjometru/ warikapu) o pojemnościach od 4 do 34 pF, implikuje możliwość przestrajania obwodu rezonansowego w zakresie od 66…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz