Wykład - podstawowe pytania kierowane do Centralnej Registratury Daktyloskopijnej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 427
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - podstawowe pytania kierowane do Centralnej Registratury Daktyloskopijnej - strona 1

Fragment notatki:

Sformułuj podstawowe pytania kierowane do Centralnej Registratury Daktyloskopijnej. W Centralnej Registraturze Daktyloskopijnej znajdują się karty daktyloskopijne osób podejrzanych o dopuszczenie się przestępstw umyślnych i ściganych z oskarżenia publicznego, osób o nieustalonej tożsamości lub próbujących ją ukryć. Zbiór ten jest utworzony według specjalnego systemu. Skorzystanie z tego zbioru umożliwia uzyskanie odpowiedzi na wiele rutynowych pytań a do podstawowych pytań kierowanych do Centralnej Registratury Daktyloskopijnej można zaliczyć: -kto pozostawił odbitki dowodowe na miejscu oględzin?; -czy odbitki dowodowe są zgodne ze śladami znalezionymi na miejscu zdarzenia?; -czy określona osoba była już wcześniej daktyloskopowana, kiedy, w związku z jaką sprawą i przez jaką jednostkę?; -czy poddana sprawdzeniu osoba posługuje się tymi samymi personaliami, które podawała wcześniej; -jaka jest tożsamość osoby, która nie jest w stanie podać swego nazwiska ze względu na np. upośledzenie fizyczne lub psychiczne?; - jaka jest tożsamość nieznanych zwłok? etc. Badania cheiloskopijne.
Cheiloskopia (grec. cheilos- warga; skopeo- oglądam) to badania, których podstawę stanowi fakt, iż na wargach ludzkich znajdują się brodawki skórne składające się z licznych i różnych bruzd tworzących różne rysunki, w tym układy, rozwidlenia, linie, kropki i ich zespoły, oczka, mostki, haczyki itp. Klasyfikację cechy indywidualnych opracował J. Kasprzak wyróżniając 23 cechy. Dla celów identyfikacyjnych jest konieczne znalezienie przez eksperta siedmiu cech wspólnych w materiale dowodowym i porównawczym. Celem takiej identyfikacji jest ustalenie osoby, która pozostawiła ślad czerwieni wargowej na podstawie indywidualnych jej rysunków oraz określenie rodzaju i właściwości substancji tworzącej ślad.
Materiał ujawnia się i pobiera sposobami znanymi z daktyloskopii. Istnieje również możliwość zbadania samej śliny i ustalenie grupy krwi w układzie ABO, a także rodzaju środków kosmetycznych pokrywających czerwień wargową oraz ustalenie wieku pozostawionego śladu. Badania rękawiczek.
Na miejscu oględzin ujawniane są często ślady po użytych rękawiczkach. Ślady te pozostają po zetknięciu się ich powierzchni z podłożem. Odwzorowana zostaje warstwa brudu i tłuszczu znajdująca się na rękawiczkach, a także ich struktura oraz charakterystyczne cechy. Struktura rękawiczek bywa różna i zależy od rodzaju użytego materiału do ich produkcji jak np. skóra naturalna lub sztuczna, guma, jedwab, wełna, bawełna, włókna sztuczne. Rękawiczki odzwierciedlają też technologię ich produkcji np. sposób wytłoczenia, stebnowania, pikowania. Natomiast rękawiczki już używane noszą także nowe cechy, które są już cechami poprodukcyjnymi, w postaci uszkodzeń, zniekształceń, osmaleń, łatek, przetarć, cerowania itp. Wszystkie te cechy mają ogromne walory identyfikacyjne. Ujawnione ślady rękawiczek zabezpiecza się podobnie jak odbitki linii papilarnych w różny sposób w zależności od podłoża i charakteru śladu, np. za pomocą utrwalania na foliach i fotografii. Badania przeprowadza się również w podobny sposób, poszukując wspólnych cech grupowych i indywidualnych na materiale dowodowym i porównawczym. ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz