wykład- opady

Nasza ocena:

3
Pobrań: 637
Wyświetleń: 1267
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
wykład- opady - strona 1 wykład- opady - strona 2

Fragment notatki:

OPADY ATMOSFERYCZNE: Powstawanie opadów Opad powstaje po osiągnięciu punktu rosy, rozpoczyna się kondensacja, skraplanie paru wodnej na jądrach kondensacji . Opad następuje po uzyskaniu odpowiedniej masy, której wielkość zapewni możliwość ruchu wbrew siłom prądu wstępującego i oporu aerodynamicznego oraz pozostania jeszcze pewnej objętości wody lub lody pomimo strat spowodowanych parowaniem. POWSTAWANIE OPADÓW-po osiągnięciu punktu rosy rozpoczyna się w atmosferze proces skraplania pary wodnej na jądrach kondensacji. Wystąpienie opadu na powierzchni ziemi związane jest z uzyskaniem odpowiedniej masy, której wielkość zapewni możliwość ruchu wbrew siłom prądu wstępującego i oporu aerodynamicznego.
Przyczyny powstawania burz i opadów lokalnych-Burza jest rezultatem silnych procesów konwekcyjnych, które wiążą się z unoszeniem powietrza i gwałtownym uwalnianiem ciepła kondensacji na dość ograniczonym obszarze. Opady lokalne związane są z ruchem pionowym powietrza wymuszanym przez przepływ nad górami.
Powstawanie opadów- po osiągnięciu punktu rosy rozpoczyna się w atmosferze proces skraplania pary wodnej na jądrach kondensacji. Woda jest 750 razy cięższa od powietrza więc istnienie chmury nierozłącznie wiąże się z działaniem prądu wstępującego, którego siła skierowana jest przeciwnie do siły ciężkości. Każda cząsteczka spadająca początkowo z pewnym przyspieszeniem, może osiągnąć taką prędkość, przy jakiej siła oporu równoważy siłę przyciągania i od tego momentu kropla opada z jednakową prędkością.
Opady atmosferyczne dla roku i półrocza- najwyższe sumy opadów występują w lipcu a następnie w czerwcu i sierpniu, najniższe podczas stycznia i lutego. W półroczu letnim suma opadów stanowi 60-70% opadów rocznych. Najniższe wartości występują w części centralnej gdyż znaczna suchość powietrz utrudnia powstawanie deszczowych chmur. Wyższe sumy opadów w Polsce północnej związane są z mniejszymi niedosytami. Z największymi opadami mamy do czynienia w górach. Przestrzenny i czasowy rozkład opadów na terenie Polski.
Średni opad w Polsce wynosi 600 mm. Opady atmosferyczne zależą przede wszystkim od wysokości nad poziomem morza. W rezultacie najwięcej pada w górach (1200-1500 mm), a na wyżynach i pojezierzach - 700-800 mm, zaś na nizinach wynosi tylko 450-550 mm. Opady zależą od wysokość nad poziomem morza, ukształtowanie powierzchni, odległość od morza i oceanu. Najmniejsze w Polsce centr. - nie przekraczają 500 mm a w Wlkp. pon. 500 mm. Pojezierza i wyżyny 600-800 mm (wzgórza trzebnickie i ostrzeszowskie 600-700 mm) w Karpatach i Sudetach 800-1200 mm (najwyższe partie 1400) przewaga deszczu, na zach. opady śniegu 5-6%, na wsch. 18-20%, w Karpatach i Sudetach 35-40%, a miejscami 60%. Najwyższe sumy opadów występują w lipcu a następnie w czerwcu i sierpniu a najniższe podczas stycznia i lutego. W półroczu letnim suma opadów wynosi 60-70% opadów rocznych. Opady atmosferyczne wykazują bardzo duże zróżnicowanie przestrzenne zwłaszcza na terenach podgórskich i w górach.

(…)

… wystepują w północnej Polsce, najnizsze wartości występują w Polsce centralnej, gdyż jest tam znaczna suchość powietrza oraz wyrównana rzeźba terenu. RODZAJE OPADÓW-mżawka(składa się z kropli o śr.poniżej 0,5 mm), deszcz(krople 0,5-5mm), śnieg(pojedyncze rozgałęzione płatki z kryształków lodu), grad(kulki, stożki lub nieregularne bryłki o rozmiarach ok. 5-20mm)
Rodzaje opadów występujących w niżu barycznym.
Altostratus- niewielkie opady, Nimbostratus- długotrwałe opady o słabym natężeniu, Cumulonimbus- burze, przelotne opady o dużym natężeniu, grad. Po przejściu frontu ciepłego opady zanikają. Rodzaje opadów : -lokalne - obejmują z reguły niewielki obszar w zasięgu chmur cumulonibus; -frontalne - od niżów barometryczych; duże obszary i na równinach są to opady nierównomiernie rozłożone; -orograficzne - związane…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz