NABYCIE PRAWA WŁASNOŚCI
Jest kilka sposobów jego nabycia:
-przeniesienia własności poprzez umowę - w prawie cywilny jest cały szereg umów które służą temu celowi. np. sprzedaż, zamiana, darowizna, umowa dożywocia
Umowy te podlegają zasadzie podwójnego skutku, przy okazji omawiania rodzajów czynności prawnych, była mowa o umowach zobowiązująco - rozporządzających. Strony zobowiązują się do rozporządzenia. Zasadą jest że oba te skutki następują naraz. Strony nałożą na siebie obowiązek a jej skutek jest odczuwalny od razu. Jednakże strony mogą odstąpić od tej zasady:
WYJĄTEK: stroną z różnych względów jednak pasuje, aby ta własność przeszła później, chcą zagwarantować sobie że ta rzecz będzie sprzedana, jednak później.
Strony mogą rozbić podwójny skutek, przenieść własność na podstawie 2 odrębnych umów, rozbić na 2:
-zobowiązującą do przeniesienia własności - w treści tej umowy strony postanawiają że nie wywiera jeszcze skutku rozporządzającego. Jeżeli tak się nie umówią zadziała zasada podwójnego skutku.
NIERUCHOMOŚCI -jeżeli przedmiotem umowy jest nieruchomość pojawiają się kolejne wymogi i ograniczenia, KC zakazuje przenoszenia własności nieruchomości z zastrzeżeniem terminu. Może być tylko stanowcze, bez zastrzeżenia warunków i terminów.
To kto jest właścicielem nieruchomości ma być pewne. -drugi wymóg dotyczy formy, muszą być przenoszone w formie aktu notarialnego. Wymóg tej formy dotcyzy przypadku, gdy strony zawarły umowę podwójnego skutku, ale także wtedy gdy rozbiły podwójny skutek, zawarły 2 umowy osobno, obie te umowy muszą być notarialne.
SPOSÓB NABYCIA WŁASNOŚCI
Zasiedzenie - służy podobnie jak przedawnienie, zalegalizowaniu długotrwałego stanu posiadania. Przesłanki zasiedzenia nieruchomości: aby zasiedzieć własność:
-trzeba tę nieruchomość posiadać samoistnie
-posiadanie ciągłe - przesłanki muszą wystąpić łącznie, nieruchomość trzeba posiadać cały czas, gdyby się darzyło że to posiadanie zostało jednak przerwane to będziemy przyjmować fikcję, że zostało nieprzerwane, jeżeli oczywiście władztwo odzyskał
-upływ czasu - długi czas, długość ta zależy od tego czy posiadacz był w dobrej czy w złej wierze. Dobra wiara - rzecz mu się należy. 20 lat
Zła wiara - rzecz mu się nie należy, robi to bezprawnie. 30 lat do zasiedzenia
Jest to istotna przesłanka, dobra wiara nie jest przesłanką konieczną, dobra wiara jest przesłanką ułatwiającą.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)