To tylko jedna z 11 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
MIKROWAGA KWARCOWA
Mikrowagi kwarcowe(QCM) służą do pomiaru masy cząsteczkowej sztywno związanych z elektrodą pokrywającą powierzchnię płytki kwarcowej. Mikrowagi pozwalają na pomiar masy z rozdzielczością nanogramów, co umożliwia badanie zjawisk zachodzących w obszarze monowarstwy osadzonej na kwarcu. Pomiar masy może odbywać się w gazach lub cieczach.
Odmianą klasycznej mikrowagi kwarcowej jest elektrochemiczna mikrowaga kwarcowa(EQCM), która jest kombinacją pomiaru zmiany masy elektrody i prądu płynącego przez nią, na granicy faz elektroda-roztwór. EQCM jest nowoczesną metoda elektrochemiczną, umożliwiającą równoczesny pomiar zmian częstotliwości drgań rezonansowych elektrody, jako funkcji zmieniającego się potencjału i prądu podczas elektrolizy. Łączy ona zatem chronowoltamperometrię oraz zmiany masy elektrody pracującej. Technika MIKROWAGI KWARCOWEJ stosunkowo niedawno została wprowadzona do elektrochemii. Mimo tego znalazła ona zastosowanie w analizie szeregu problemów elektrochemicznych.
Płyta czołowa sterownika Elektrochemicznej mikrowagi kwarcowej EOCM5510
Wskaźnik błędu pracy oprawki do 9. Gniazdo BNC sygnału wyjściowego kwarców (migotanie) częstotliwości na oscyloskop
Przełącznik częstotliwość-(zmiana 10. Gniazdo BNC do połączenia elektrody częstotliwości) pracującej z potencjostatem
Przełącznik (czas próbkowania)- 11. Gniazdo BNC sygnału wyjściowego na (zakres rejestratora) rejestrator (14 V)
Wyświetlacz ciekłokrystaliczny 12. Przełącznik zerowania zmian
Przełącznik wzrostu wartości funkcji częstotliwości
Przełącznik spadku wartości funkcji 13. Wskaźnik stanu wyczekiwania
Wskaźnik kontroli komputerowej 14. Wyzwalanie stanu wyczekiwania
Gniazdo wtyczki oprawki do kwarców
BUDOWA:
Ogólna budowa elektrochemicznej mikrowagi kwarcowej typu 5510
Rezonatory kwarcowe do mikrowag mają zwykle kształt koła. Płytka jest wycięta z kryształu kwarcu , na powierzchni której są napylone metaliczne elektrody. Jeżeli zostanie przyłożone do nich napięcie, to siły elektrostatyczne powodują między nimi zmianę grubości kryształu. Kryształ taki ma pewną własną częstotliwość rezonansu mechanicznego. Częstotliwość ta zależy od kilku parametrów m.in.: od grubości płytki. Im cieńsza płytka, tym wyższa częstotliwość. Zwykle wykorzystywane są rezonaty o częstotliwości rezonansowej 1-20 MHz. Przy wyższych częstotliwościach płytka kwarcowa jest już bardzo cienka i mało wytrzymała mechanicznie.
(…)
… czujnikach zapachu i smaku-urządzeniach naśladujących funkcjonowanie naturalnych receptorów.
Mikrowagi kwarcowe są stosowane w biosensorach , gdzie jest wykorzystywanych wiele elementów pochodzących z żywych organizmów: enzymy, przeciwciała, antygeny, kwasy nukleinowe, całe komórki, mikroorganizmy, tkanki roślinne i zwierzęce.
EQCM jest również wykorzystywana w badaniach procesów tworzenia membran…
…. Pozwala to na łatwiejsze połączenie z nim generatora kwarcowego,w którym jedna z komórek rezonatora jest również połączona z masą.
Uziemiona końcówka pełni wtedy funkcje elektrody roboczej i kontaktuje się z elektrolitem.
Rezonator kwarcowy w tym przypadku odgrywa role dna naczynka pomiarowego.
W zależności od konstrukcji naczynka, kwarc może być przyklejony lub mocowany przez elastyczne podkładki…
… częstotliwość), temperatury, związanej masy, kryształu czy elektrod.
W badaniach wykorzystuje się różne kryształy, np.: sól Seignette'a, turmalin, cukier trzcinowy, kalamin, kwarc. W mikrowadze stosuje się najczęściej rezonatory kwarcowe ze względu na korzystne własności kwarcu, do których można zaliczyć: występowanie w stanie naturalnym, łatwość obróbki i brak łupliwości.
Technika mikrowagi kwarcowej oparta…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)