Wykład - Izby drugie parlamentu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1113
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Izby drugie parlamentu - strona 1 Wykład - Izby drugie parlamentu - strona 2 Wykład - Izby drugie parlamentu - strona 3

Fragment notatki:

Izby drugie parlamentu.
Izby drugie parlamentu wywodzą się z rady przybocznej króla. Doradcy tworzyli jego świtę i byli jego politycznym zapleczem. W skład najbliższego otoczenia króla wchodzili tylko błękitno-krwiści, osoby z wyższych stanów (duchowieństwa, magnaterii, szlachty...). Pod koniec XIX wieku wraz z upowszechnieniem prawa wyborczego następuje zasadniczy podział. Izby niższe stają się izbami pierwszymi, ważniejszymi dla szerokich mas. Izba druga miała elitarny charakter, ale była mało istotna dla ludu. Obecnie w Izbie drugiej w wielu krajach nie dla wszystkich droga jest otwarta.
W historii Polski izba druga parlamentu ma swoje poczesne miejsce. Istniała ona zarówno w I RP, II RP, istnieje również obecnie. Jej głównym zadaniem jest funkcja kontrolna. Senat powinien czuwać nad poprawnością ustaw uchwalanych przez parlament.
Sposoby powoływania Izb drugich w państwach unitarnych i federalnych są różne. Zalezą od tradycji historycznych, regionalizacji kraju, oraz jego specyfiki narodowej. Zasadniczo możemy wyróżnić trzy sposoby powoływania izb drugich parlamentu.
Senatorowie mogą być dziedziczni, lub mianowani na okres dożywotni. Za przykład może posłużyć tu system WB.
Izba Lordów nie pochodzi z wyborów. Po reformie z 1999 roku w jej składzie nie mają już prawa zasiadać lordowie dziedziczni. Obecnie Izba Wyższa liczy ok. 600 członków. Lordów mianuje monarcha. Przedstawiciele Izby Lordów dzielą się na:
Lordów duchownych (26 biskupów kościoła anglikańskiego) -Którzy zasiadają w izbie wyższej tak długo, jak długo pełnią funkcje biskupie.
Lordów prawa (21) -Zasiadają w izbie wyższej dożywotnio, muszą posiadać rozległą wiedzę prawniczą i są odpowiednikiem Sądu Najwyższego.
Byłych Premierów WB.
Lordów mianowanych przez monarchę dożywotnio.
Wszyscy lordowie to wysokiej klasy specjaliści z danej dziedziny życia społecznego. Kontrolują oni jakość ustaw i zgłaszają swoje poprawki. Premier przed wskazaniem monarsze kandydata na lorda najpierw konsultuje się z opozycją. Wie, że wskazany przez niego kandydat będzie pełnił swą funkcję dożywotnio. To rozwiązanie pozwoliło na apolityczność Izby Wyższej. Izba lordów czuwa więc nad jakością stanowionego prawa, oraz pełni funkcję kontrolną.
Senatorowie mogą być wybierani w wyborach powszechnych i bezpośrednich. W większości przypadków są oni przedstawicielami terytorialnymi narodu wybieranymi w wyborach większościowych.
Senatorowie mogą być wybierani przez organy wykonawcze, ustawodawcze lub inne poszczególnych części składowych federacji.

(…)

… przez organy wykonawcze, ustawodawcze lub inne poszczególnych części składowych federacji. Tak wybrani senatorowie są przed nimi odpowiedzialni i mogą być odwołani ze swych stanowisk (Bundesrat w RFN).

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz