wykład - instalacje klimatyzacyjne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 854
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
wykład  - instalacje klimatyzacyjne - strona 1 wykład  - instalacje klimatyzacyjne - strona 2

Fragment notatki:

Instalacje klimatyzacyjne - charakterystyka, podstawowe zadania i systematyka.
Rodzaje klimatyzatorów:
W sprzedaży znajduje się szeroka gama tych urządzeń. Ogólnie klimatyzatory mogą być przenośne oraz stacjonarne. Ponadto w zależności od funkcji, jaką mają pełnić urządzenia te mogą być chłodzące, chłodząco-ogrzewające lub systemy pełnej klimatyzacji.
- Klimatyzatory przenośne
Najtańszym rozwiązaniem są klimatyzatory przenośne, jednak charakteryzują się małą mocą chłodzącą, a także stosunkowo głośno pracują. Zaletą tych urządzeń jest możliwość przenoszenia ich z jednego pomieszczenia do drugiego. Są to urządzenia jednoczęściowe lub rozłączne typu split.
- Klimatyzatory stacjonarne
Klimatyzatory stacjonarne występują jako jednoczęściowe oraz rozłączne typu split. Urządzenia jednoczęściowe-monoblokowe montowane są w oknie lub ścianie zewnętrznej w ten sposób, że na zewnątrz budynku znajdują się części, które wytwarzają największy hałas, natomiast pozostała część znajduje się w pomieszczeniu. Ich wadą jest głośna praca oraz nieestetyczny wygląd.
Najpopularniejsze są klimatyzatory typu split. Zbudowane z dwóch części - wewnętrznej, umieszczonej w klimatyzowanym pomieszczeniu oraz zewnętrznej - odprowadzającej ciepło- znajdującej się poza budynkiem. Obydwie części mogą być połączone przewodem elastycznym lub np. rurkami miedzianymi.
Produkowane są również klimatyzatory typu multi-split, gdzie jedna jednostka zewnętrzna obsługuje kilka pomieszczeń, przy czym istnieje możliwość regulowania temperatur w każdym pomieszczeniu osobno. Ponieważ w systemie multi-split jest tylko jedna jednostka zewnętrzna, więc jej sumaryczny koszt jest niższy niż klimatyzacji typu split. Klimatyzatory te mają większą wydajność niż klimatyzatory jednoczęściowe.
Ponadto w pomieszczeniach klimatyzowanych klimatyzatorami typu split i multi-split jest ciszej, niż w przypadku klimatyzatorów jednoczęściowych, ponieważ części wytwarzające hałas znajdują się na zewnątrz budynku.
Funkcje klimatyzatorów:
Rozpatrując podział klimatyzatorów ze względu na funkcje jakie mają spełniać wyróżniamy klimatyzatory chłodzące, które schładzają powietrze, filtrują go oraz mogą ograniczyć jego wilgotność.Jeżeli chcemy korzystać z klimatyzacji przez cały rok, możemy zastosować klimatyzator chłodzący z funkcją grzania. Natomiast systemy pełnej klimatyzacji pozwalają chłodzić, ogrzewać, nawilżać oraz osuszać powietrze w pomieszczeniach.
Pompa ciepła sprężarkowa - zasada działania i zastosowanie.
Sprężarkowa pompa ciepła działa identycznie jak klasyczne sprężarkowe urządzenia chłodnicze, czyli lodówki. Inny jest tylko sposób zagospodarowania uzyskiwanego ciepła i “zimna”. W pompie ciepła parownik służy do pozyskiwania, przy niskiej temperaturze, ciepła z otoczenia. W skraplaczu to samo ciepło oddawane jest, przy wyższej temperaturze, do ogrzewanego medium.


(…)

… z dolnym źródłem ciepła o temperaturze nie niższej niż około 0 °C.)
O efektywności pracy pompy ciepła mówi tzw. współczynnik efektywności (COP), określający stosunek energii cieplnej uzyskanej (Qk) do energii elektrycznej pobranej przez silnik sprężarki (Pe). Pompa ciepła jest nowoczesnym, ekologicznym, tanim w eksploatacji i w pełni bezobsługowym urządzeniem, które samodzielnie może ogrzewać dom…
… medium.
“Transport ciepła” od niższej do wyższej temperatury realizowany jest w zamkniętym obiegu termodynamicznym, w którym krąży w sposób ciągły czynnik roboczy, będący nośnikiem energii cieplnej. Podlega on następującym po sobie przemianom termodynamicznym, stanowiącym zamknięty lewobieżny obieg termodynamiczny. Sprężarka pompy ciepła zasysa pary czynnika chłodniczego z parownika przy niskim…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz