Wykład - Geneza i rozwój alfabetu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 980
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Geneza i rozwój alfabetu - strona 1 Wykład - Geneza i rozwój alfabetu - strona 2 Wykład - Geneza i rozwój alfabetu - strona 3

Fragment notatki:

Geneza i rozwój alfabetu. Tutaj powinniście się oprzeć na dziele Diringera; swoje notatki, które starałem się jakoś uporządkować wklejam Wam poniżej. Najważniejsze to napisać o genezie alfabetu północnosemickiego, o jego dwóch zasadniczych gałęziach i najważniejszych alfabetach, które się z niego wyłoniły. Pismo alfabetyczne i nazwa alfabet:
Pismo alfabetyczne polega na tym, że każdy znak odpowiada tylko jednej głosce. Wtedy alfabet jest doskonały, ale dziś praktycznie żaden nie spełnia tego postulatu. Nazwa alfabet pojawia się dopiero w III w ne. Wcześniej Grecy mówili gramma, zaś Rzymianie, Litterae. Najpierw pojawia się u Tertuliana (160-230), potem w IV w używają tej nazwy Epifaniusz i św. Hieronim. Nazwa pochodzi oczywiście od 2 pierwszych liter. Grecy i Rzymianie przypisywali jego wynalezienie fenicjanom, egipcjanom, asyryjczykom, kreteńczykom i hebrajczykom. Teorie odnośnie genezy alfabetu:
Egipska
Teoria wprowadzona przez francuskich badaczy w 1874 r. wywodziła alfabet z Egiptu z hieroglifów, ale nie da się utrzymać, bo w alfabecie każdy znak odpowiada tylko jednej głosce, a w Egipcie jedna głoska była przedstawiana na wiele sposobów często, albo też jeden hieroglif mógł występować w znaczeniu głoski, albo ideogramu. Klinowa:
Wywodziła alfabet z różnych odmian pisma klinowego. Teoria Kreteńska
Arthur Evans twierdzili że alfabet przyszedł z Krety do Palestyny za pośrednictwem Filistynów i od nich zapożyczyli go Fenicjanie. Teoria prahistorycznych znaków geometrycznych
-służących do oznaczania własności, którymi posługiwano się na całym obszarze wokół M. Śródz., Flinders Petrie jest rzecznikiem tej teorii, i częściowo jest ona akceptowana. Synajska:
Inskrypcje na Synaju, (w ruinach świątyni Hathor i kopalniach turkusu) odkryte w latach 1905-35 przez Alana Gardinera, Kurta Sethe i Flindersa Petrie miały być stworzone w piśmie, które było elementem pośrednim między hieroglifami a pismem alfabetycznym semickim Datowane na XVII-XV w. Alfabet północno-semicki - najwcześniejsza forma alfabetu
Alfabet północno-semicki to najwcześniejsza forma alfabetu przejęta później na zachodzie w Grecji i na wschodzie przez Aramejczyków, składał się z 22 liter, wyrażających tylko spółgłoski, i pisany był od prawej do lewej. Nazwy liter były zapewne takie same jak w hebrajskim i od nich wywodzą się nazwy greckie. Grecy przejęli bowiem alfabet z nazwami liter. Protoalfabet semicki istniał około 1500 pne, a jego prototyp mógł powstać w okresie hyksoskim (1730-1580 r. pne.) Stworzyli go Semici mieszkający w pn Syrii i Palestynie. Do jego stworzenia predestynowało ich położenie na terenie krzyżowania się wpływów: Egiptu, Mezopotamii, Grecji i Hetytów, dlatego też nakładały się na siebie tradycje hieroglifów, klinów, i pism linearnych, tak więc wydaje się, że alfabet powstał pod wpływem wszystkich tych systemów.

(…)

… pochodzą z fenickiego, to wszystkie alfabety na wschód od niej od aramejskiego właśnie. Od tego pisma pochodzą alfabety: hebrajski, nabatejsko-synajsko-arabski, palmyreński, syryjsko-nestoriański, mandejski, manichejski. Klasyczny alfabet hebrajski:
Przyjmuje się że w okresie niewoli babilońskiej, alfabet starohebrajski należący do grupy kananejskiej został wyparty przez aramejski, i to właśnie on wpłynął…

Fibula z Praeneste z VII-VI w. pne złota brosza zapisana pierwotną formą alfabetu łacińskiego. Potem inskrypcja z Forum Romanum w VII-VI w. pne. Potem inskrypcja Duenosa na wazie znalezionej koło Kwirynału. Więc alfabet łaciński ukształtował się najpewniej w VII w pne. Pochodzenie
Wcześniej przyjmowano że wywodzi się on bezpośrednio z alfabetu Greckiego używanego w Kampanii przez kolonistów Greckich…
… w. Stało się niemieckim pismem narodowym z wielu względów, bo protestanci nie chcieli pisać tym pismem renesansowym jakim pisał ówczesny Rzym; posługiwali się nim poza tym pierwsi drukarze. W XV w we Florencji wprowadzono okrągłe i ozdobne pismo renesansowe, nazywano go antykwą, a wyłoniły się z niej minuskuła wenecka i typ rzymski. RUNY:
Nordycki wyraz run, runa wiąże się z gockim runa - tajemnica…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz