To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Funkcja banku w zakresie wymiany, przechowywania, transportu środków i finansowania
Wszystkie usługi wykonywane przez bank są świadczone za pomocą pieniądza. Środki pieniężne
1) pieniądz przedmiotowy
2) pieniądz gotówkowy 3) pieniądz handlowy
4) pieniądz bankowy
Początkowo wymiana miała charakter bezpośredni, towar za towar, co bardzo utrudniało wymianę. Pieniądz wymienny nie był dobry, ulegał zniszczeniu był trudny w przechowywaniu. Powstał pieniądz w postaci kawałków kruszcu. posiadały małą objętość, były trwałe, łatwo podzielne. Powstał wówczas problem, jak wycenić dany kawałek kruszcu. Zaczęto odciskać stempel, urzędowo podkreślano jego wartość. I tak powstały pierwsze monety, pieniądz gotówkowy.
W momencie, gdy powstały monety, powstały pierwsze banki ok. VI w p.n.e.
Wobec różnorodności monet potrzebna była instytucja, która dokonała wymiany jednych monet na drugie.
Bank - stół, ława, - bankier wykładał stosiki monet i dokonywał wymiany.
1) W ten sposób powstała pierwsza funkcja banku, która ma zastosowanie również obecnie czyli funkcja wymiany. Również obecnie banki przeprowadzają wymianę jednaj waluty na inną. 2) Funkcja depozytowa - banki zaczęły przyjmować pieniądze na depozyty. Przechowywanie w domu środków pieniężnych było niebezpieczne. Bankier na co dzień przechowywał różne ilości monet, więc posiadał odpowiednie zabezpieczenie. Bankier musiały zwrócić te same monety, które przyjął do depozytu. Depozyt regularny. Wówczas opłaty składał zlecający przechowanie środków pieniężnych. Bankierzy zaczęli używać tych środków pieniężnych do udzielania pożyczek. Depozyt regularny przekształcił się w depozyt nieregularny. W przypadku używania złożonych środków pieniężnych do udzielania pożyczek, depozyty zostały oprocentowane, bankier płacił składającemu depozyt.
3) Bank w oparciu o przyjęte depozyty udzielał pożyczek i w ten sposób wykształciła się kolejna funkcja banku - funkcja finansowania.
4) Bankierzy zaczęli się podejmować transportu pieniądza. Przewożenie przez kogoś środków pieniężnych wiązało się z niebezpieczeństwem utraty. Ludzie zaczęli powierzać funkcję przewożenia pieniądza bankom. Bankierzy, aby nie przewozić środków pieniężnych w gotówce zaczęli wystawiać weksle. Powstał pieniądz bankowy.
Pieniądz gotówkowy dominował do XVIII w. Wówczas zaczęto wprowadzać pieniądz papierowy, który z czasem wyparł pieniądz monetarny. Ten z kolei jest wypierany przez pieniądz bankowy. Prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych dziesięcioleciu zniknie pieniądz gotówkowy.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)