FORMY PRAWA.
Współcześnie na świecie prawo obowiązujące jest tworzone w dwóch podstawowych formach: 1) stanowienia - przez stanowienie prawa będziemy rozumieli doniosły prawnie akt konwencjonalny kompetentnego organu władzy publicznej przez który dany organ działający w imieniu państwa nakazuje, aby generalnie-abstrakcyjne normy zawarte w przepisach prawnych aktu normatywnego były realizowane przez adresatów. Tworzenie prawa w powyższym ujęciu jest jednostronnym aktem decyzyjnym. To podstawowa forma prawotwórstwa w systemie prawa ustawowego, ale nie jedyna. Prawo bywa także tworzone w drodze aktów współstanowienia z woli co najmniej dwóch równoprawnych podmiotów, tj. w drodze umów prawotwórczych (np. umowy międzynarodowe, których stronami są państwa).
praktyki prawotwórczej (prawo zwyczajowe i precedensowe):
poprzez podejmowanie decyzji przez organ państwa na podstawie reguł zwyczajowych powstaje prawo zwyczajowe. Jest to tzw. sankcjonowanie zwyczaju. Taki charakter ma np. rozstrzyganie spraw przez sądy na podstawie reguł zwyczajowych, do których odsyła prawo obowiązujące w systemach prawa ustawowego.
poprzez podejmowanie decyzji precedensowej przez organ państwa, tj. rozstrzygnięcie konkretnie-indywidualnej sprawy, na podstawie której rozstrzyga się później inne sprawy, w sposób istotny podobne do tej pierwszej.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)