Wykład - Europejski Bank Centralny

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 525
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Europejski Bank Centralny - strona 1 Wykład - Europejski Bank Centralny - strona 2 Wykład - Europejski Bank Centralny - strona 3

Fragment notatki:

Europejski Bank Centralny 01.06.1998 - EBC
31.12.1998 - Euro
2002 - nowe banknoty Euro system - współpraca EBC z BC państw
Minimalna stopa procentowa operacji finansowych - ustalana co miesiąc. Bank centralny udziela kredytów i depozytów. Ustala też minimalną rezerwę posiadanych środków. TARGET II - system rozliczania działający w EBC. EBC:
- Rada prezesów - min. Prezesi BC państw strefy euro - Rada ogólna - min. Prezesi wszystkich banków centralnych UE
- Zarząd - prezes, vice prezes i 4 innych członków - Eurogrupa -ministrowie finansów i […]
Klauzula - opt-out - nie muszą ale mogą
Klauzula - derogacji - muszą
Dbanie o euro, kontrola podaży pieniądza - ustalanie stóp procentowych obowiązujących w całej strefie euro, monitoring wzrostu i spadku cen. EBC emituje wspólną walutę euro i prowadzi politykę monetarną poprzez ustalanie podstawowych bankowych stóp procentowych oraz dokonywanie operacji rynku otwartego. EBC jest niezależny politycznie, personalnie, finansowo i funkcjonalnie.
Funkcje podatków i sposoby tworzenia systemu podatkowego Podatki po raz pierwszy mogły się pojawić w mieście Um w starożytności - niepotwierdzone dane. W Polsce w średniowieczu mogły pojawić się pierwsze potwierdzone podatki - daniny, świadczenia okolicznościowe i inne formy. Funkcjonował do wieku XIII. Poradlne od wieku XIV. W 1629 zamiana na podymne. Szależnę pobierano u mieszczan za sprzedawane trunki. Podatki nie były powszechne. W wyniku rozbiorów w Polsce wprowadzono systemy podatkowe państw zaborczych - każdy zabór inny system. II RP musiała to ujednolicić poprzez nowe stawki i nowe podatki. W 1947 system został zmieniony - podatek od wynagrodzeń, gruntowy i dochodowy -był to element walki z własnością prywatną. Po zmianach 1989 system został zmieniony - 1992-1993. Podatek jako kategoria ekonomiczna
Wyraża stosunek pomiędzy państwem obywatelem zobowiązanym do uiszczenia podatku. Odzwierciedla on pewne ogólne właściwości wspólne określonej grupie ekonomicznych stosunków podziału i ściśle z nimi związanych stosunków prawnych. Jego przedmiotem jest świadczenie pieniężne, przymusowe, nieekwiwalentne oparte na ogólnych normach prawnych. Są to stałe elementy świadczenia podatkowego i muszą występować.
Pieniężny charakter świadczenia podatkowego wiąże się z wymiarem i poborem w jednostkach pieniężnych danego kraju.
Przymusowy charakter podatku wynika z władczych uprawnień państwa w stosunku do wszystkich obywateli zamieszkanych na terytorium danego państwa, lub posiadających na nim źródła podatkowe/finansowe. Jest to przymus prawny, który opiera się na aktach prawnych pochodzących z strony władzy państwowej i wynika z panowania politycznego państwa. Kwestionowanie więc władztwa podatkowego jest równoznaczne z negowaniem władzy państwowej. Władztwo do obejmuje prawo do stanowienia podatków oraz ich poboru, łącznie z prawem do ich egzekucji regresji.

(…)

… wpływa na sytuację makro i mikro ekonomiczną, która ma zapewnić zrównoważenie wzrostu gospodarczego przy możliwie pełnym zatrudnieniu, zrównoważonym bilansie płatniczym i ustabilizowanym poziomie cen.
Funkcja redystrybucyjna (???)
Zasady opodatkowania sformułowane przez Adama Smitha. Dogodność - oznacza to, że każdy podatek należy ściągać tak aby umożliwić podatnikowi jego najdogodniejszą zapłatę…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz