Wykład - Azuchi Momoyama

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 959
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Azuchi Momoyama - strona 1

Fragment notatki:

Azuchi Momoyama (jap. 安土桃山時代 - Azuchi Momoyama-jidai) - okres w historii Japonii przypadający na lata 1560-1600. Nazwa pochodzi od rezydencji dwóch ludzi, którzy doprowadzili do pierwszego w historii zjednoczenia całego kraju - Ody Nobunagi i Toyotomiego Hideyoshiego. Podobnym znaczeniowo terminem jest sengoku jidai - 'okres kraju w stanie wojny domowej'.
W początek tego okresu Japonia wkroczyła jako kraj podzielony na wiele feudalnych księstw rządzonych przez lokalnych daimyō. Po wojnie Ōnin (1466-1477) shōgunowie z rodu Ashikaga nie dysponowali potęgą wystarczającą do utrzymania w ryzach walczących o powiększenie swych ziem poszczególnych daimyō. Rejonem szczególnie zażartej walki stała się równina Kantō, w pobliżu której swe siedziby miały najsilniejsze klany: Imagawa, Takeda, Hōjō, Uesugi i Date.
Nobunaga, który pochodził z prowincji Owari, dysponował początkowo znacznie mniejszą siłą, jednak okazał się doskonałym dowódcą. W 1560, jako 26-latek, pokonał wojska klanu Imagawa. W 1568 wkroczył do Kyōto, gdzie znajdowały się siedziby cesarza oraz shōguna. W tym samym roku muszkiety jego żołnierzy pokonały armię Takedy Katsunoriego w bitwie pod Nagashino. W 1573 pozbawił władzy ostatniego z shōgunów Ashikaga. Niestety nie zdołał doprowadzić zjednoczenia kraju do końca - został w 1582 zmuszony do popełnienia samobójstwa, oblężony w Kyōto przez wojska wcześniejszego sojusznika Akechiego Mitsuhidego. Do tego momentu opanował 33 (wg PWN - 20) z 66 historycznych prowincji japońskich.
Po śmierci Nobunagi po raz kolejny wybuchła walka o schedę po dyktatorze. Wygrał ją człowiek będący chyba jeszcze większą osobowością - Toyotomi Hideyoshi zajmował się także reformowaniem kraju: nałożył na daimyō podatek zależny nie od powierzchni ziemi, a od zbiorów, tzw. kokudaka. Związane z tym było dokładne mierzenie gruntów w całym kraju przez urzędników Hideyoshiego. Stale prowadzono też akcję rozbrajania chłopów i mnichów - od tej pory broń mieli posiadać jedynie samurajowie. Wraz z upływem lat Hideyoshi stawał się coraz bardziej pewny siebie i żądny władzy. Podbicie całej Japonii (99% ziem w rękach jego wasali) nie wystarczało mu. W 1592 rozpoczęła się wyprawa Japończyków na Koreę. Mimo początkowych sukcesów, okazała się ona klęską, także dzięki pomocy dla Korei ze strony Chin. Marzenia Hideyoshiego o imperium legły w gruzach. Ostatnie miesiące życia poświęcił desperackiej walce o zapewnienie dziedzictwa swemu synowi. Oczywiście po jego śmierci w 1598 po raz kolejny wybuchła wojna domowa. Triumfował kolejny z byłych generałów Nobunagi - Tokugawa Ieyasu. Dał on początek nowej dynastii shōgunów, która rządziła przez 250 lat i kolejnej epoce w dziejach Japonii o nazwie Edo (1600-1868).
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz