Wykład - aspekty stosunku prawnego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 420
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - aspekty stosunku prawnego - strona 1

Fragment notatki:

ASPEKTY STOSOWANIA PRAWA.
aspekt proceduralny - proces stosowania prawa z pkt widzenia organizacyjno-technicznego, można go podzielić na:
etap wstępnego przygotowania sprawy do rozpoznania i rozstrzygnięcia - prace prowadzone są przez organ stosujący prawo kompetentny do podjęcia decyzji w danej sprawie lub przez organy pomocnicze powołane do obsługi tegoż organu. Etap ten rozpoczyna się z momentem dokonania: a) pierwszej czynności przez organ stosujący prawo wobec podmiotu, którego dotyczy przedmiot sprawy; albo b) pierwszej czynności przez podmiot wobec organu stosującego prawo. Po wszczęciu postępowania organ podejmuje czynności pozostające w związku z zebraniem materiału potrzebnego do podjęcia postępowania rozpoznawczego zasadniczego. Dotyczą one strony podmiotowej sprawy (np. doręczenie pozwu pozwanemu) oraz strony przedmiotowej (tj. materiału dowodowego). Kończy się z momentem podjęcia przez organ decyzji o skierowaniu sprawy do postępowania zasadniczego.
zasadnicze postępowanie rozpoznawcze (wyjaśniające, jurysdykcyjne) - to etap rozstrzygnięcia o głównym przedmiocie sprawy przez ustalenie i ocenę faktów oraz określenie ich konsekwencji prawnych. Rozpoczyna się z momentem tzw. wywołania sprawy (ma na celu powiadomienie podmiotów, których sprawa dotyczy, o przystąpieniu przez organ do jej rozpoznania oraz wezwanie tychże do stawiennictwa przed organem) , a kończy się z momentem uprawomocnienia się decyzji organu w tejże sprawie.
2) aspekt merytoryczny-z pkt widzenia rodzaju problemów,jakie rozwiązuje się w toku stosowania prawa,dzieli się na:
ustalenie jaka norma obowiązuje w znaczeniu dostatecznie określonym dla potrzeb konkretnego rozstrzygnięcia (chodzi tu o rozwiązywanie ewentualnych problemów walidacyjnych i interpretacyjnych).
ustalenie stanu faktycznego sprawy oraz ujęcie go w języku stosowanej normy. Na ustalenie stanu faktycznego składa się zespół czynności podejmowanych w celu stwierdzenia rzeczywistego stanu rzeczy w określonej sprawie, tj. prawdy materialnej (obiektywnej). O istnieniu lub nie określonego stanu rzeczy wnioskuje się na podst.dowodów pośrednich ( pozwala na uzasadnienie tezy która nie jest wprost zdaniem o faktach sprawy ale może stanowić rację dla twierdzenia dotychczas wątpliwego o stanie rzeczy istotnym dla sprawy) lub bezpośrednich (pozwala na sformułowanie wprost racji dla zdania dot. stanu sprawy uznanego uprzednio za wątpliwe). Dowody rzeczowe to oględziny wszelkich przedmiotów jakie organ poddaje badaniu w celu stwierdzenia prawdziwości twierdzeń o faktach. Przedmiotem dowodu są fakty ale niekiedy także tzw. zasady doświadczenia oraz prawo. kwalifikacja normatywna aktu uznanego za udowodniony - polega na stwierdzeniu, że udowodniony fakt jest jednym z przypadków, do którego odnosi się określona norma prawna. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz