Wybrane układy - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 721
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wybrane układy - omówienie - strona 1 Wybrane układy - omówienie - strona 2 Wybrane układy - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Wybrane układy, funkcje i reakcje fizjologiczne organizmu
Elementy składowe układu nerwowego i ich funkcje
Budowa:
Ośrodkowy (centralny) układ nerwowy → mózg (kresomózgowie, międzymózgowie (wzgórze i podwzgórze itd.), pień mózgu (śródmózgowie, most i rdzeń przedłużony) i móżdżek) i rdzeń kręgowy
Obwodowy układ nerwowy → 12 par nerwów czaszkowych (mózgowych), 31 par nerwów rdzeniowych i wchodzące w ich skład zwoje.
Funkcje:
Ośrodkowy układ nerwowy: Zbiera informacje dotyczące docierających do organizmu bodźców i steruje reakcjami. Rdzeń kręgowy pośredniczy między mózgiem a efektorami. Reakcje zachodzące z pominięciem mózgu nazywamy odruchami rdzeniowymi. Mózg zajmuje się przetwarzaniem danych dotyczących bodźca i decyduje o reakcji na niego.
Obwodowy układ nerwowy: odbiera wszystkie bodźce ze skóry, narządów wewnętrznych, głowy, tułowia, kończyn itd. i pobudza do działania wszystkie narządy.
Neurony: dzielimy na czuciowe (odbiór bodźca), kojarzeniowe (należące do centralnego układu nerwowego) i ruchowe (przekazują impuls do efektorów)
Budowa i czynności poszczególnych części neuronu
Ciało komórki - składa się jądra komórki i cytoplazmy
Dendryty - silnie rozgałęzione wypustki komórki zbierające informacje i przekazujące je do ciała komórki
Akson - włókno przenoszące impuls nerwowy z ciała komórki do innego neuronu, mięśnia lub gruczołu. Akson jest otoczony komórkami glejowymi lub osłonką mielinową (wytwór komórek glejowych) z przewężeniami Ranviera (pozwala to na skokowe przekazywanie impulsu nerwowego)
Zmiany w układzie nerwowym w różnych okresach życia
Powstawanie układu nerwowego zaczyna się od tworzenia się płytki nerwowej a następnie zamknięcia się cewy nerwowej. Mózg powstaje z pęcherzyka podzielonego na pięć części, z których powstaje kresomózgowie, międzymózgowie, śródmózgowie, móżdżek i rdzeń przedłużony. Mózg od urodzenia do 10. roku życia zwiększa się czterokrotnie. W momencie urodzenia człowiek ma ok.100 miliardów neuronów (ta liczba nie zwiększa się znacznie)
Zmiany w układzie nerwowym związane są z Mielinizacją Zmianą liczby dendrytów Zmianą liczby synaps
Jeden neuron może mieć od kilku do kilkunastu połączeń z innymi komórkami. Liczba połączeń nerwowych zwiększa się w ciągu życia bardzo znacznie.
Na początku życia najlepiej rozwija się móżdżek i pień mózgu związane z podstawowymi funkcjami życiowymi organizmu i z ruchem
Ok. 6. miesiąca zwiększa się aktywność płatów czołowych, co wiązane jest z rozwojem percepcji
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz