Współczesne postacie patologii wśród młodzieży

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 749
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Współczesne postacie patologii wśród młodzieży - strona 1 Współczesne postacie patologii wśród młodzieży - strona 2 Współczesne postacie patologii wśród młodzieży - strona 3

Fragment notatki:


WSPÓŁCZESNE POSTACIE PATOLOGII WŚRÓD MŁODZIEŻY ___________________________________________________________________________ Przełom lat 80 i 90 w Polsce to okres burzliwych przemian społecznych, gospodarczych i ustrojowych. Zmiany te miały ogromny wpływ na młodzież bardzo podatną na wszelkiego rodzaju bodźce, zarówno te pozytywne jak i negatywne. Szczególnie zmiana gospodarki planowanej (scentralizowanej) na gospodarkę rynkową i co za tym idzie wszechobecna walka o byt (pieniądze) spowodowały ogromne zróżnicowanie polskiej młodzieży. Wydarzenia w Polsce i Europie Środkowo - Wschodniej przyciągały uwagę socjologów którzy zastanawiali się w jaki sposób społeczeństwa państw postkomunistycznych odczują skutki dokonujących się zmian i jaka będzie ich reakcja. Szczególnie uważnie obserwowano młodzież która znalazła się w szczególnie ciężkiej sytuacji : kłopoty materialne rodziców, brak pracy dla absolwentów szkół, brak perspektyw mieszkaniowych - przy jednoczesnym otwarciu granic (łatwość uzyskania paszportu) spowodowało masowy dostęp do mody, kultury i muzyki Zachodu. Przywódcy polityczni a także dostojnicy kościelni, nauczyciele i rodzice mogli tylko ubolewać nad gustami młodzieży nie będąc jednocześnie w stanie przeciwdziałać zalewowi kultury młodzieżowej z zachodu. Jednocześnie młodzież straciła prawie wszystkie autorytety - szkoły - po których nie można było znaleźć pracy, - kościół - którego przedstawiciele wzięli się za politykę, - rodziców - którzy w pogoni za pieniądzem zapomnieli o dzieciach. Wielu młodych ludzi znalazło się w dramatycznej sytuacji, przestało istnieć społeczeństwo w którym ludzie ci byli wychowani, przygotowani do pracy. Pojawił się problem elitarnych szkół oraz podziałów społeczno - klasowych w szkołach publicznych, problem bezrobocia absolwentów i ogólnie ludzi młodych urósł do rangi problemu państwowego, narodowego. Młodzież polska została podzielona. Część aprobowała zmiany które nastąpiły w Polsce i akceptowała je bez zastrzeżeń mimo trudności jakie ze sobą przyniosły, część była zmianą przeciwna lecz zmuszona była z nimi żyć, część uznała że życie w takiej Polsce jest niemożliwe i wybrała emigrację, część natomiast wybrała przynależność do różnego rodzaju subkultur jako wyraz swojego postrzegania rzeczywistości, niemożności przeciwstawieniu się trudnościom jakie niosło życie w państwie kapitalistycznym, w realiach gospodarki rynkowej.

(…)

… społeczne są udziałem ludzi młodych w wieku 14 - 25 lat z wykształceniem podstawowym i zawodowym, najczęściej bezrobotnych, pochodzenia robotniczego, często z rodzin patologicznych i niepełnych. Ucieczka w zachowania patologiczne jest przejawem buntu (przeciwko szkole, władzy, rodzicom) a jednocześnie stanowi przykrywkę która zasłania ich własne niedoskonałości i kompleksy. Ci młodzi ludzie w większości w pojedynkę są spokojni, dopiero w większej grupie objawia się ich agresja i siła. Niestety wielu młodych, wśród zachowań patologicznych widzi sposób na życie, na błyskawiczne dorobienie się - np.: dealerzy narkotyków, sprawcy przestępstw pospolitych typu rozboje, kradzieże samochodów. Należy zauważyć podwójną moralność występującą wśród młodzieży a także wśród ich rodziców i opiekunów ; wprowadzono umowne podziały na np.: mocne i słabe alkohole i narkotyki. Dzisiejsza młodzież nie potrafi się bawić na dyskotece nie wypiwszy wcześniej kilku piw - co stanowi „warunek” dobrej zabawy. Także uczniowie i studenci uważają że nauka po użyciu np.: amfetaminy jest łatwiejsza i skuteczniejsza. Oczywiście nikt ze zwolenników takiego postępowania nie uważa siebie za przedstawiciela narkomanów czy alkoholików…
… państwa, po prostu ludzie dopiero wtedy znajdą czas na przemyślenia i właściwe wychowywanie dzieci.
BIBLIOGRAFIA :
Postkomunistyczne pokolenie - Bohdan Jung, Kenneth Roberts Wydawnictwo Książka i Wiedza - W-wa 1995r.
Mały słownik subkultur młodzieżowych - Mirosław Pęczak Wydawnictwo Naukowe - W-wa 1992r.
Rock, młodzież, społeczeństwo - Wertenstein-Żuławski Wydawnictwo Instytut Kultury - W-wa 1993r…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz