wprowadzenie do teologii pastoralnej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 210
Wyświetleń: 1729
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
wprowadzenie do teologii pastoralnej - strona 1 wprowadzenie do teologii pastoralnej - strona 2 wprowadzenie do teologii pastoralnej - strona 3

Fragment notatki:

WPROWADZENIE DO TEOLOGII PASTORALNEJ : Histroryczny rozwój t.p. A .Można wyodrębinić dwa zasadnicze okresy rozwoju: od powstania chrześcijaństwa do 1777r. i od 1777r. do XXI w.
Do 1777r., była integralną częścią całej teologii i przechodziła te same co ona fazy rozwojowe. W chrześcijańskiej starożytnosci myśl pastoralną odczytywano z Pisma Św., z pism Ojców Apostolskich : Didache, listy św Klemensa Rzymskiego, św ignacego, sw Polipkarpa , oraz z pism greckich i łacińskich apologetów: Tertulian, Św. Cyprian . No we traktowanie teologii rozpoczyna się dopiero w katechetycznych szkołach: aleksandryjskiej i antiocheńskiej. Wyjaśnili opierając się na pismie św., prawdy objawione i bronili je przed szerzącymi się wówczas błędami.
Najbardziej znanym dziełem z zakresu duszpasterstwa w tym okresie była: ,,Liber regulae” pastoralis sive de cura pasto ra li św. Grzegorza Wielkiego .Przez wile wieków służyło jako podręcznik do nauczania pasterzowania.
Pod koniec średniowiecza ukazały się pierwsze podręczniki.Miały charakter czytso praktyczny. Do najbardziej znanych należą: ,,Munauale curatorrum”- Jana Surganta, ,,Manipulus curatorum” Monarocha.
Po raz pierwszy u progu nowoczesności nazwy teologia pastoralna użył św. Piotr Konizjusz ( 1521- 1597).
B. Powstanie Teologi pastoralnej jako samodzielnej dyscypliny teologicznej datuje się na druga połowę XVIII w. Był to czas kryzysu rozwoju teologii systematycznej. Pierwsza próbę przeprowadzenia reformy studiów teologicznych podjęto w Austrii w 1752r., z inicjatywy Marii Teresy. Dwór carski zaprojektował podział nauczania na kurs wyższy ( teologię spakulatywną, prawo koscielne, język hebrajski) i niższy ( teologia morlana, biblistyka, polemika, retorykę, historię Kościoła). W 1767r., na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Wiedeńskiego zniesiono prawo kościelne i przeniesiono je na Wydział Prawa Świeckiego W 1769r., zobowiązano studentów teologii do uczęszczania na wykłady z nauk politycznych, handlowych i finansowych. W 1774 r., dwór przystąpił do ostaniej reformy studiów teologicznych. Franci szek Stefan von Rautenstraucha przwidywał przedłużenie studiów do 5 lat. Wykłady z teologii pastoralnej przewidziano na 5 roku studiów. C . Teologia Pastoralna usamodzielniła sięw 1777r., co było zasługa Franciszka Stefana von Rautenstraucha (1734- 1785). Po wprowadzeniue jej na Uniwersytety w monarchii austrio- węgierskiej w 1777 r., dokonał się jej wielki rozwój.
Pojawienie się większej ilosci podręczników, ukazało ich się w ciągu 20 lat aż 11 (1777-97).
T.p. rozumiana jako zbiór wskazówek i reguł postępowania kapłana z wiernymi.
Była wprowadzeniem do duszpaserzowania.


(…)

… na kształtowanie wspólnoty eklezjalnej.3 nurty: Eklezjologiczny, prakseologiczny i społęczno- polityczny.
2.Definicja, przedmiot formalny i materialny, specifika t.p., metody:
Definicja:
Termin używany na oznaczenie kilku dyscyplin teologii pastoralnej, z których każda zajmuje się działalnością Zbawczą Kościoła jako Ludu Bozego.
To naukowa refleksja o codziennym wzrostaniu Koscioła, w mocy Ducha Św., w kontekście…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz