Wpływ państwa na poziom produkcji i popytu

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1225
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wpływ państwa na poziom produkcji i popytu - strona 1 Wpływ państwa na poziom produkcji i popytu - strona 2 Wpływ państwa na poziom produkcji i popytu - strona 3

Fragment notatki:

2 Wpływ państwa na poziom produkcji i popytu
2.1 Zmiana dochodu do dyspozycji W uproszczonym modelu gospodarki (bez państwa) dochody gospodarstw domowych mogły być wydatkowane na konsumpcję lub zaoszczędzone. C+S = Y Po wprowadzeniu do analizy państwa, należy uwzględnić transfery, które zwiększają te dochody oraz podatki bezpośrednie, które te dochody zmniejszają. Można przyjąć, że transfery nie zależą wprost od dochodu, a więc zwiększają o stałą wartość dochody, natomiast podatki najczęściej określane są jako procent dochodów, a więc zmniejszają dochody na każdym poziomie o określony odsetek. Stąd obecnie gospodarstwa domowe dysponują dochodem rozporządzalnym: C+S = Yd = Y+B-Td Ponieważ podatki bezpośrednie oblicza się jako odsetek od dochodów: Td = t·Y  (gdzie t to stopa opodatkowania), to dochód rozporządzalny możemy zapisać: Yd = Y-Td + B = Y-t·Y+B=Y·(1-t) + B Ma to wpływ na konsumpcję, która zależy od dochodu: C=Ca + KSK·Yd (gdyż mogą wydawać tylko część dochodu rozporządzalnego).
2.2 Wpływ na konsumpcję Transfery, czyli np zasiłki, które państwo płaci ludności, zwiększają jej dochód. Przesuwa to funkcję konsumpcji w górę o tę część transferów, które przeznaczone są na konsumpcję (reszta zostanie zaoszczędzona), czyli o KSK·B. Natomiast podatki bezpośrednie zmniejszają dochód do rozporządzenia: Yd=Y-Td=Y-Y·t=Y(1-t) Stąd konsumpcja też jest mniejsza, gdyż ludzie mogą wydawać tylko to, co pozostanie im po zapłaceniu podatków: C=Ca+KSK·Yd=Ca+KSK·(1-t)·Y To oznacza zmianę nachylenia funkcji konsumpcji. Łącząc te dwa efekty oddziaływania państwa na konsumpcję otrzymujemy bardziej pochyloną funkcję konsumpcji, której punkt przecięcia z osią pionową jest przesunięty w górę. 2.3 Wpływ na popyt globalny Zmieniona przez udział państwa konsumpcja, ma wpływ na zmianę popytu. Ponadto w uproszczonym modelu gospodarki (bez państwa) popyt globalny składał się z popytu inwestycyjnego i konsumpcyjnego, a teraz trzeba jeszcze do tego doliczyć wydatki państwa na dobra i usługi. AD=I+C+G AD = I+G+Ca+KSK(1-t)(Y+B) Na wykresie wygląda to tak: 2.4 Równowaga Inny kształt funkcji popytu globalnego ma wpływ na poziom dochodu gwarantującego równowagę. AS=AD Y=I+G+C Y=I+G+Ca+KSK(1-t)(Y+B) ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz