WPŁYW NA LOSY BAŁKANÓW : Istotnym czynnikiem narodowotwórczym - alfabet stworzony przez Cyryla i Metodego. Najazd turecki - nowy system administracyjny, zmiany religijne (odrębny naród muzułmański - Bośniacy); Kościół prawosławny przetrwał najazd, uznał nominalnie zwierzchnictwo Konstantynopola, ale zachował autonomię.
ROZWÓJ IDEI JUGOSLAWIZMU W XIX w. Nowa elita, wycofanie się Turków, powstawały idee zjednoczenia wszystkich Słowian, stanowiące ważny czynnik integrujący. ILIRYZM (czytaj wyżej); RUCH WIELKOSERBSKI: Odpowiedź na koncepcje Chorwatów; Rajić, Gagić
Wspólnota Słowian oparta na długich tradycjach walki z Turkami oraz na spuściźnie stworzonej przez południowosłowiańskie prawosławie.
Koniec XIX w. projekt adresowany do cara o pomoc przy budowie państwa jugosłowiańskiego. Serbowie by udowodnić swoje prawo do tworzenia państwa powołują się na średniowieczną historię - działania ówczesnego księcia Miłosza w celu utworzenia większego państwa przy pomocy Rosji. Lepsza pozycja - namiastka państwa w postanie Księstwa Serbskiego;
Mnogość idei rodziła konkurencję i konieczność osiągnięcia porozumienia, dlatego zjednoczenie nadal bardziej abstrakcją.
Połowa XIX w. do ludności dociera wiedza o wspólnym rodowodzie językowym i zagrożeniach z zewnątrz. Rozwój idei narodowych przyspiesza Wiosna Ludów i rewolucja węgierska. Koniec XIX w. wielkie przemiany narodowe: wzrost tendencji nacjonalistycznych opierające się na rozwoju kultury i literatury.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)