Wojna we Włoszech 1943-45

Nasza ocena:

5
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1120
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wojna we Włoszech 1943-45 - strona 1 Wojna we Włoszech 1943-45 - strona 2

Fragment notatki:

WOJNA WE WŁOSZECH 1943-45
Rosjanie zaczęli odnosić w wojnie zwycięstwa - na łuku kurskim, na Białorusi, Ukrainie. Stało się więc jasne, że II wojnę światową wygra koalicja antyniemiecka. By jednak do tego doszło, potrzebne było utworzenie drugiego frontu, aby Niemcy rozproszyli swoje posiłki obronne. Wówczas wojna na dwa fronty byłaby dla nich nie do wygrania. Salin wysyłał sygnały do dyplomacji amerykańskiej, by Amerykanie z Brytyjczykami uruchomili drugi front w północnej Francji( na terenach Brytanii, Normandii). Jednak Europa Zachodnia, USA nie byli skorzy do utworzenia tego frontu. W wojnie każdy chce jak najwięcej dla siebie, dlatego też kraje te wolały udzielać pomocy materialnej i finansowej ZSRR, aby tam była prowadzona wojna z Niemcami. Sytuacja ta denerwowała Stalina. W momencie, gdy alianci wygrali wojnę w Afryce, zyskali Tunezję. Mogło to więc stanowić bazę do uderzenia na południe Europy. W grę wchodziły wówczas Bałkany lub Włochy. Wybrano Włochy, ponieważ:
- z Tunezji do Włoch jest znacznie bliżej, - uderzenie na Bałkany rozdrażniłoby Stalina, któremu sprzed nosa wyrwano by Polskę, Węgry, Bułgarię, czyli kraje z których Rosja chciała stworzyć blok „demoludów”,
- Włochy były najpoważniejszym sojusznikiem Niemiec.
W lipcu 1943 rozpoczęto realizację operacji sycylijskiej. W sierpniu 1943 zajęto Mesynę - miasto stołeczne Sycylii. Z Afryki na Sycylię, wojska angielsko-amerykańskie przetransportowane zostały jednostkami pływającymi. Niemcy i Włosi, na kontynent europejski przedostali się, ale na Sycylii musieli porzucić swój ciężki sprzęt. Zajęcie Sycylii spowodowało zamieszanie w Rzymie. Partia faszystowska wypowiedziała posłuszeństwo Mussoliniemu. Pozbawiono go funkcji premiera, a nawet aresztowano. Na urząd premiera król włoski powołał Bad oglio. On zaś rozpoczął rozmowy z aliantami zachodnimi, aby móc przed nimi skapitulować. Kiedy dowiedział się o tym Hitler, Niemcy wkroczyli na terytorium głównych miast włoskich, a potem rozpoczęli okupację całego Półwyspu Apenińskiego. Alianci rozpoczęli ofensywę w kierunku północnym. W październiku 1943 zajęli Neapol. Jednakże na północ od Neapolu Niemcy zbudowali linię Gustawa, na której silny punkt obronny stanowiło opactwo benedyktyńskie na wzgórzu Monte Cassino. Gdy alianci zatrzymali się na linii Gustawa, Hitler uwolnił Mussoliniego i umożliwił mu ponowne objęcie władzy. Operacja niemieckich komandosów, na czele której stał Otto Skorzenny, uwolniła Mussoliniego. Stanął on wówczas na czele państwa Salo. Po klęsce Włoch Mussolini został pojmany przez włoski ruch oporu i rozstrzelany wraz ze swoją kochanką -Clarą Petacci. Ciała ich zostały powieszone głowami w dół i wystawione na widok publiczny w Mediolanie.


(…)

… tam również Władysław Anders. Jego życzeniem było bowiem spocząć wśród swoich. Polska Ludowa, która starała się zmniejszać wszystkie zasługi Polaków, pozbawiała obywatelstwa polskiego nawet gen. Andersa. Bitwa pod Monte Cassino miała przełomowe znaczenie w wojnie na Półwyspie Apenińskim. Otwarta została wówczas droga na Rzym. W czerwcu 1944 Rzym został zajęty. Jednak na północ od Rzymu Niemcy utworzyli linię Gotów, gdzie wytrwali właściwie do końca wojny w Europie ( kapitulowano tam wiosną 1945).
Front włoski wyeliminował z wojny sojusznika Niemiec - Włochy i Mussoliniego. Operacja sycylijsko- włoska miała jednak również mankamenty. Alianci stracili w niej dużo sił i środków, a także dużo czasu, ponieważ Półwysep Apeniński to dobry obszar do obrony. Na wąskim, górzystym terenie łatwo bowiem tworzyć linie obrony oparte…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz