Wojna na Bałkanach 1939-41

Nasza ocena:

5
Pobrań: 294
Wyświetleń: 1071
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wojna na Bałkanach 1939-41 - strona 1 Wojna na Bałkanach 1939-41 - strona 2

Fragment notatki:

WOJNA NA BAŁKANACH I NA MORZACH 1939-41
WOJNA NA BAŁKANACH Półwysep Bałkański to tereny na których północy znajdowały się żyzne gleby, bogactwa mineralne. Rumunia posiadała złoża ropy naftowej. 27 września podpisany został Pakt Trzech - porozumienie Niemiec, Włoch i Japonii. Hitler postanowił dokoptować jeszcze inne państwa - kraje bałkańskie, które byłyby satelitami III Rzeszy. Kraje bałkańskie nie mogły liczyć wówczas na pomoc państw zachodnich - Francja została pokonana, toczyły się bitwy o Wielką Brytanię.
Kraje bałkańskie zmagały się z wieloma rozterkami.
Rumunia rządzona była przez Antonescu, który prowadził politykę proniemiecką, gotów był na układy z Niemcami. Decyzją II arbitrażu wiedeńskiego, który stanowił cesje terytorialne do Rumunii, Węgry zabrały Rumunii część Siedmiogrodu, Związek Radziecki Mołdawię. W ten sposób Rumunia straciła prawie 1/3 swojego terytorium. Kraj ten stał się podatny na zmiany, gotowy iść na współpracę z Niemcami. Węgry znajdowały się pod rządami dyktatorskimi. Władzę za króla, jako regent, sprawował admirał Horthy. Węgry i Rumunia przyłączyły się do Paktu Trzech.
Bułgaria wahała się.
Przeciwne przyłączeniu pozostawały Jugosławia i Grecja .
28 października 1940 wojska włoskie, na polecenie Mussoliniego, zaatakowały Grecję . Włosi nie mogli sobie jednak długo poradzić ze słabą armią grecką, która w przeciwieństwie do nich znała realia walki na górzystych terenach.
Niemcy zaczęły przygotowania do wojny z ZSRR. Zainteresowały się więc Bałkanami. Były to bowiem żyzne tereny, które mogłyby stanowić zaplecze surowcowe dla Niemiec; a po drugie stamtąd można było uderzyć na południe Związku Radzieckiego. 1 marca 1941 Bułgaria przyłączyła się do Paktu Trzech.
25 marca 1941 do paktu przyłączyła się także Jugosławia. Jednak w kwietniu 1941 w Jugosławii miał miejsce zamach stanu. Nowy rząd nie chciał współpracy z Hitlerem. Wysłano nawet specjalną notę, w celu nawiązania stosunków z ZSRR.
5/6 kwietnia 1941 Korpus Brytyjski wylądował w Grecji. Spowodowało to, że do wojny na Bałkanach włączyły się Niemcy. Wkroczyły one z ogromną siłą; po 11 dniach pokonano Jugosławię, a do końca kwietnia 1941 także Grecję. Tereny te znalazły się głównie pod okupacją niemiecko-włoską. Na części terytorium Jugosławii okupanci utworzyli współpracujące z osią tzw. Niezależne Państwo Chorwackie, na którego czele stanął A. Pavelic.
W maju 1941 Niemcy opanowali Kretę. Po raz pierwszy przeprowadzono desant z powietrza na taką skalę.

(…)

… przeprowadzono desant z powietrza na taką skalę. Wojna na Bałkanach mogła bardzo rzutować na losy frontu wschodniego. Fall Barbarossa planowano na maj 1941, ale przez działania na Bałkanach przesunięto, jego rozpoczęcie na 22 czerwca 1941. Tym sposobem Niemcy stracili miesiąc wojny z Rosją. WOJNA NA MORZACH
Na początku wojny, w 1939 rozpoczęto działania na Bałtyku. Kolejne było Morze Północne, na którym przewagę nad Niemcami miały Wielka Brytania i Francja. Nie zablokowały one jednak portów niemieckich, ani bardzo ważnej dla marynarki wojennej - bazy kilońskiej.
Na Oceanie Atlantyckim Niemcy prowadzili wojnę podwodną, zatapiając wszystko. 3 września 1939 zatopiono brytyjski statek pasażerski Athenia, na którym znajdowało się 1400 osób, z czego większość zginęła. Alianci stosowali metodę konwojów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz