Wodociągi i kanalizacje - rodzaje pomp, instalacje kanalizacyjne, instalacje wewnętrzne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 273
Wyświetleń: 5691
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wodociągi i kanalizacje - rodzaje pomp, instalacje kanalizacyjne, instalacje wewnętrzne - strona 1 Wodociągi i kanalizacje - rodzaje pomp, instalacje kanalizacyjne, instalacje wewnętrzne - strona 2 Wodociągi i kanalizacje - rodzaje pomp, instalacje kanalizacyjne, instalacje wewnętrzne - strona 3

Fragment notatki:

Ponadto wyjaśnia pojęcia takie jak: inst. kanalizacyjne, przepływ obliczeniowy, pion kanalizacyjny, podejście kanalizacyjne. Opisuje materiały do wykonania instalacji wewnętrznych budynku, wymiarowanie inst. kanalizacyjnej. Zawarto obliczenia hydrauliczne sieci kanalizacyjnej z wyjaśnieniem wzorów; Spadki kanałów i prędkości przepływów; Zagłębienie początkowe kanalu; Głębokość posadowienia kanałów; Ogólne wymagania dotyczące warunków technicznych wykonania sieci kanalizacyjnych; Odwadnianie wykopów w przypadku wysokich poziomów wód gruntowych; Technika bezwykopowej budowy przewodów kanalizacyjnych; opis procesów oczyszczania ścieków z podziałem na fazy.

Wykład VI
Pompownie sieci ogólnospławnej zawierają w jednym budynku pompy do ścieków byt-gosp i przem. oraz pompy do wód opadowych i roztopowych. Pompownie kanalizacyjne budowane są na kolektorach ogólnospławnych i te dwa rodzaje pompy(w szczególności pompy do wód opadowych i roztopowych) włączane są w przypadku opadów deszczowych i roztopów. Natomiast przez cały pozostały czas pracują tylko pompy do ścieków byt-gosp i przem. Pompownie kanal. są to przeważnie budynki prostokątne złożone z dwóch zasadniczych części:
--pomieszczenie w którym zainstalowane są kraty i rozdrabniarki
--z hali pomp w której po jednej stronie zainstalowane są pompy do ścieków byt-gosp i przem. Natomiast po drugiej stronie są pompy do wód opadowych i roztopowych.
Wydajność pomp do ścieków byt-gosp i przem. powinna się równać max godz. dopływowi ścieków byt-gosp i przem. w czasie pogody bezdeszczowej
Q1=Qść.byt-gospi przem. [m3/h]
Q1- wydajność pomp sciekowych
W okresie opadów atm. oraz roztopów (śniegu i lodu) w przypadku osiągnięcia przez te ścieki wysokość krawędzi przelewu uruchamiane są pompy do wód opadowych i roztopowych.
Wydajność pomp deszczowych zainstalowanych w pompowni kanalizacyjnej do przetłaczania wód deszczowych powinna być równa ilości tych wód
Q2=Qd [m3/h]
Stąd wydajność pompowni kanali. na sieci ogólnospławnej
Q pk = Qść.max+Qd
Ponieważ ilość ścieków deszczowych jest zmienna w czasie, pompy do wód opadowych i roztopowych uruchamiane są w zależności od ilości dopływających ścieków.
Jako pompy deszczowe, które mają mieć dużą wydajność stosowane są pompy śmigłowe lub diagonalne. Pompy te montowane są w zbiorniku wyrównawczym oddzielonym od kanału doprowadzającego ścieki ścianą z krawędzią przelewowa. Nadmiar wód opadowych odprowadzany jest awaryjnie bezpośrednio do odbiornika.
Są przypadki kiedy pompy deszczowe montowane są razem z pompami ściekowymi i wspólnie połączone są ze zbiornikiem wyrównawczym.
Do pompowni kanaliz. na sieci ogólnospławnej doprowadza się ścieki zwykle kilkoma przewodami ze względu na dużą ilość ścieków.
Zasady projektowania pomp. kan. na sieci rozdzielczej są podobne jak i w przypadku sieci ogólnospławnej. Liczbę pomp oraz wydajność dostosowuje się do dopływów wód deszczowych w zależności od natężenia deszczu. Ogólny wydatek pomp deszczowych(wszystkich zamontowanych w pompowni) musi być równy dopływowi z deszczu miarodajnego o natężeniu przyjętym do obliczenia sieci.
Optymalne rozwiązanie pompowni kan. pod względem kosztów inwestycyjnych a następnie eksploatacyjnych wybiera się na podstawie przeliczenia kilku wariantów przy różnych objętościach zbiorników wyrównawczych i liczbie pomp.
Do zagadnień projektowania

(…)

…, tworzy się tzw. błonę biologiczną, unieruchomioną na powierzchni złóż bionicznych
Natomiast przy oczyszczaniu za pomocą osadu czynnego mamy do czynienia z biocenozą wolnopływającą, zawieszoną w oczyszczalni ścieków
Z procesu biologicznego oczyszczania ścieków w warunkach tlenowych , aerobowych, wiąże się ściśle proces aeracji (napowietrzania).Najogólniej mówiąc aeracja polega na wprowadzaniu tlenu…
… osiadłe na powierzchni złoża biologicznego. Rozróżniamy: -złoża biologiczne zraszane
-złoża tzw tarczowe (zanurzane)
Oczyszczanie ścieków za pomocą osadu czynnego przy czym osad czynny jest to masa kłaczkowata, będąca skupiskiem mikroorganizmów. Powstająca przy udziale napowietrzenia i również ma na celu rozkład substancji organicznych za pomocą różnych mikroorganizmów.Do biologicznego oczyszczania…
… byt - gosp z gospodarstw domowych, zakładów przemysłowych, bud. użyteczności publicznej
2) ścieki przemysłowe
3) wody opadowe i roztopowe
4) wody przypadkowe
W sieciach kanalizacji ogólnospławnej wymiarowanie kanałów i innych obiektów na sieci kanalizacyjnej (np. pompownie kanalizacyjne, zbiorniki retencyjne itp.) powinno być dokonywane na podstawie przepływu który można wyrazić ogólnym wzorem:
Sieci…
…), komory osadu czynnego, złoże biologiczne i tym podobne w których odbywa się bezpośrednio i pośrednio oczyszczenie ścieków i unieszkodliwienie osadów ściekowych. Ponadto do obiektów oczyszczalni ścieków można zaliczyć obiekty pomocnicze takie jak: rozdzielnie elektryczne, transformatorowanie i inne pomieszczenia technologiczne, oraz dla obsługi oczyszczalni ścieków. Celem oczyszczalni ścieków…
… (związki azotu i fosforu) .
W związku z tym stosowane są również takie procesy jak :nitryfikacja, demistyfikacja, oraz defosfatacja.
5)Odnowa wody polega na takim oczyszczeniu ścieków(taki stopień oczyszczenia ścieków, który pozwalałby na używanie wody do celów gospodarczych, jak również do picia)
W procesach odnowy stosowane są takie procesy jak :filtracja, koagulacja objętościowa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz