2. Właściwość sądu A. Właściwość podmiotowa Oznacza czy dana sprawę powinien rozpatrywać ze względu na osobę oskarżonego: sąd powszechny czy sąd szczególny. sądy powszechne - co do zasady właściwość jest domniemana na korzysć sądów powszechnych sądy wojskowe - ich właściwość określa art. 647 kpk
trybunał stanu - rozpatruje odpowiedzialność osób najważniejszych w państwie B. Właściwość przedmiotowa Można tu wymienić trzy kryteria:
Właściwość rzeczowa - oznacza określenie, który sąd jest właściwy do rozpatrywania sprawy w I instancji Sąd rejonowy - domniemanie kompetencji Sąd okręgowy - jest właściwy w przypadku:
Zbrodni Enumeratywnie wymienionych występków
Występków, które na mocy przepisów szczególnych są przekazane sadom okręgowych Sprawy szczególnie zawiłe przekazane sądom okręgowym na mocy ar 25 kpk Właściwość miejscowa - decyduje o tym, który z sądów właściwych w I instancji jest upoważniony do rozpoznania sprawy lub podjęcia określonej czynności procesowej ze względu na miejsce popełnienia przestępstwa - ten w którego okręgu popełniono przestępstwo(gdzie sprawca działał, zaniechał działania, lub nastąpił skutek ), jeśli przestępstwo popełniono je na polskim statku powietrznym lub morskim - właściwy jest sąd miejsca rejestracji statku, jeśli właściwych jest więcej niż jeden sąd decyduje to gdzie sprawa zawisła jako pierwsza(postępowanie przygotowawcze)
jeśli nie można określić miejsca w którym popełniono przestępstwo to sprawa toczy się w sadzie gdzie :
ujawniono przestępstwo
ujęto oskarżonego oskarżony przed popełnieniem przestępstwa stale mieszkał lub czasowo przebywał jeśli nadal nie można ustalić miejsca sadu to właściwym jest sąd właściwy dla Warszawy śródmieście
Właściwość funkcjonalna - decyduje o tym jaki sąd jest właściwy do dokonania określonej czynności procesowej
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)