Wiatr - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 266
Wyświetleń: 1288
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wiatr - wykład - strona 1 Wiatr - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Mechanizm powstawania wiatru górskiego-ochłodzone w skutek wypromieniowania efektywnego powietrze przylegające do zbocza zaczyna-jako cięższe-spływać grawitacyjnie w dół, a następnie dalej ze spadkiem doliny. Taki rodzaj lokalnego ruchu powietrza nosi nazwę wiatru górskiego.
Mechanizm powstawania wiatru dolinowego-w ciągu dnia powietrze nagrzewając się od strony zboczy zaczyna-jako lżejsze-przemieszczać się do góry lub też od ujścia doliny o pewnym spadku wzdłuż jej osi podłużnej. Taki rodzaj lokalnego ruchu powietrza nosi nazwę wiatru dolinowego.
Wiatr halny-powstaje wówczas gdy poruszająca się masa atmosferyczna spotyka przeszkodę w postaci masywu górskiego. Podstawa masy unosi się do góry w postaci prądu orograficznego. Następuje wówczas adiabatyczne oziębienie i strata części wody dzięki powstaniu opadu po stronie dorzecznej.
Rodzaje wiatrów wstępujących-pod wpływem promieniowania słonecznego powietrze stykające się z powierzchnią zboczy może zostać silnie ogrzane. Powstaje różnica temperatury w stosunku do powietrza w wyższych warstwach. Tworzy się wówczas ruch powietrza po zboczy do góry. Bryza wstępująca powstaje po wschodzie słońca, osiąga maksimum w południe i ustaje o zachodzie.(wiatr dolinowy)
Zstępujące-w nocy przypowierzchniowa warstwa powietrza ulega ochłodzeniu, rośnie gęstość powietrza, które spływa po zboczu. Bryza zstępująca powstaje po zachodzie słońca i wieje dość regularnie przez całą noc.(wiatr górski)
Wiatry lokalne-
Bryza morska i lądowa- przy małym zachmurzeniu powietrza morze ogrzewa się znacznie słabiej od lądu w ciągu dnia. Podczas dnia ląd jest w stosunku do morza ośrodkiem ciepła i następuje ruch poziomu znad morza w kierunku lądu. W nocy ląd ochładza się znacznie szybciej od morza na skutek promieniowania długofalowego powstaje wtedy wiatr od lądu w kierunku morza. Zmiany prędkości w przygruntowej warstwie powietrza-Prędkość wiatru spada w miarę zbliżania się do powierzchni terenu, spowodowane jest to zjawiskiem tarcia o powierzchnie, wykazującą różną szorstkość. Poza tym niejednakowy stopień nagrzania się oddzielnych fragmentów terenu powoduje zaburzenia ruchu powietrza i tworzenie się mikroturbulencji. Wysokość na której prędkość wiatru spada do zera to tzw. warstwa szorstkości.
Podczas ruchu mas atmosferycznych nastepuje zjawisko tarcia drobin powietrza o pow. Ziemi. Powstaja wiatry turbulencyjne wywołujące sily skierowane przeciw kierunkowi ruchu.Wielkosc sily tarcia zalezy w znacznym stopniu od rodzaju podłoża. Wiatrem nazywamy poziomy ruch powietrza. kierunek wiatru - określamy geograficzna strone swiata, z ktorejpowietrze napływa do miejsca obserwacji. W stacji meterologicznej kierunek wiatru wskazuje polozenie kuli chorągiewki w stosunku donieruchonych prętow `rozy wiatrow'' wiatromierza Wilda, umieszczonego zazwyczaj na wysokości 10m ponad pow. terenu.

(…)

… ponad pow. terenu. Siła i kierunek wiatru są zależne od : -siły odśrodkowej -siły Coriolisa -siły tarcia -siły poziomego gradientu ciśnienia atmosferycznego -różnicy gęstości powietrza - Rzeźba terenu ( Wzniesienie powoduje ruch wstępujący po stronie dowietrznej i zstępujący po stronie zawietrznej. Oddziaływanie profilu górskiego na przepływ powietrza wynika z kształtu góry, prędkości wiatru i pionowego…
… atmosferyczną nad Ziemi. Podział Bartnickiego zmienności wiatru : -cisza v = 0m/s -bardzo słaby wiatr v= 0 - 2m/s -wiatry słabe v = 2-5 m/s -wiatr umiarkowany v = 5-10m/s -wiatry silne v = 10-15 m/s wiatry bardzo silne v>15m/s Podział Paczerewskiego wg turbulencji wiatru : -brak turbulencji v = 0m/s -turbulencja słaba v = 0-4 m/s -turbulencja umiarkowana v=4-10m/s - turbulencja silna v = 10-20 m/s…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz