To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wełna mineralna
Drugim najczęściej stosowanym materiałem jest wełna mineralna. Jest to materiał powstały z włókien mineralnych. Występuje na rynku w postaci płyt miękkich, półtwardych i twardych. Płyty mają zwykle szerokość 500 lub 666mm, długość 1000 lub 2000mm i grubość od 40 do 100mm. Gęstość objętościowa może wynosić 35, 50, 60, 80, 120 i 150 kg/m3. Wełna mineralna jest niepalna, trwała i ma bardzo dobre własności termoizolacyjne. Do ocieplania ścian stosuje się odmianę twardą lub półtwardą o gęstości 60-70 kg/m3. Wełna mineralna jest stosowana do wszystkich rodzajów ociepleń. Współczynnik przewodzenia ciepła jest zbiżony do styropianu i wynosi λ=0,038 do 0,04 W/mK. Koszt płyty 1 m3 płyty do docieplenia ściany wynosi około 300 zł. Wełna jest materiałem paroprzepuszczalnym. Nie jest jednak całkowicie odporna na działanie wody: jej trwałe oddziaływanie powoduje nadmierne zawilgocenie i jej uszkodzenie. Dlatego bardzo ważne jest przechowywanie wełny w suchym i zadaszonym miejscu, a w czasie transportu zwrócenie uwagi na szczelność zapakowania. Wełna jest niepalna i nie rozprzestrzenia ognia. Płyty oraz maty z wełny szklanej i mineralnej są podstawowym materiałem izolacji termicznej w budownictwie drewnianym. Wykorzystywane są zarówno w starych tradycyjnych systemach, jak i nowych, w technologii lekkiego szkieletu drewnianego. Wełnę stosuje się przede wszystkim w miejscach, gdzie wykorzystana będzie jej paroprzepuszczalność i całkowita niepalność. Dlatego izoluje się nią wszystkie przegrody zewnętrzne ścian i dachu oraz stropy i ściany wewnętrzne (tu wykorzystuje się dodatkowo jej własności tłumienia hałasu). Płyty z wełny powinny być też używane do izolacji ścian zewnętrznych budynków stawianych z materiałów o zwiększonej dyfuzyjności pary wodnej, np. z betonu komórkowego. Wełna zdaje też egzamin na ścianach zbudowanych z ceramiki porowatej (Poroton, Porotherm) i tradycyjnych pustaków ceramicznych. Do tynkowania ścian ocieplonych wełną można używać tylko tynków czysto mineralnych lub krzemoorganicznych.
Płyty z wełny mineralnej stosowane są też do ocieplania starych budynków, których ściany muszą mieć możliwość "oddychania". Z kolei grube maty, 20-25 cm grubości, z luźnej wełny mineralnej są najbardziej popularnym materiałem izolacji międzykrokwiowej dachów spadzistych. Wełna jest również jedynym materiałem zalecanym do izolacji termicznej przewodów kominowych.
Jak ekonomicznie układać wełnę mineralną?
W wielu projektach nowych domów oraz prawie zawsze w starych, remontowanych budynkach rozstaw krokwi jest inny niż wymiary płyt lub mat wełny mineralnej. Powstaje wtedy pytanie, jak należy przycinać materiał izolacyjny, żeby było jak najmniej odpadów, a jednocześnie wyeliminowane zostały mostki termiczne?
(…)
… czy 92 cm. Jeden z takich efektywnych sposobów polega na cięciu wełny mineralnej po przekątnej. Wtedy bowiem przesuwając obie części po skosie łatwo można dopasować materiał izolacyjny do żądanego wymiaru. I nie jest przy tym istotne, czy wymiar ten będzie mniejszy, czy większy od szerokości (długości) płyty lub odcinka maty. W obu przypadkach trzeba będzie odciąć jedynie niewielkie trójkątne fragmenty…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)