Ważność referendum lokalnego i wyniki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1365
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ważność  referendum lokalnego i wyniki - strona 1

Fragment notatki:

Ważność referendum lokalnego i ustalanie jego wyników. 42.Ważność referendum lokalnego i ustalenie jego wyników
Referendum przeprowadzają komisje do spraw referendum. Odbywa się ono w stałych obwodach głosowania utworzonych dla wyborów samorządowych.
Dla ważności referendum musi wziąć w nim udział co najmniej 30% uprawnionych do głosowania.
Ustalając % osób uczestniczących w referendum bierze się pod uwagę wszystkie oddane głosy w tym również głosy nieważne. Jeżeli wymóg 30% udziału nie zostanie spełniony, to wynik referendum nie wywiera jakichkolwiek skutków prawnych. Wynik referendum ma charakter rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie oddano więcej niż połowę ważnych głosów. Wyjątek w tym zakresie stanowi referendum gminne w sprawie samoopodatkowania się mieszkańców na cele publiczne. Jego wynik jest bowiem rozstrzygający, jeżeli za samoopodatkowaniem oddano co najmniej 2/3 ważnych głosów.
Przy ustalaniu wyników referendum lokalnego należy kierować się dwoma sprecyzowanymi zasadami, a mianowicie:
- głos jest nieważny, jeżeli na karcie do głosowania, w odniesieniu do poszczególnego pytania lub wariantu, nie zaznaczono żadnej odpowiedzi lub nie dokonano wyboru żadnego wariantu
- głos jest nieważny w odniesieniu do poszczególnego pytania lub wariantu, jeżeli na karcie do głosowania zaznaczono więcej niż jedną odpowiedź na dane pytanie lub dokonano wyboru więcej niż jednego wariantu.
Dodatkowo należy mieć na uwadze, że:
- nieważne są karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub nie opatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej
- dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych uwag lub innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność głosu,
- kart do głosowania przedartych całkowicie na dwie lub więcej części nie bierze się pod uwagę przy obliczaniu wyników głosowania.
47.Skutki prawne podjęcia rozstrzygnięcia w drodze referendum. 43.Skutki prawne podjęcia rozstrzygnięcia w drodze referendum
Ustawodawca określa konsekwencje podjęcia rozstrzygnięcia w drodze referendum lokalnego. Jeżeli referendum zakończy się wynikiem rozstrzygającym w danej sprawie, to właściwy organ JST jest zobowiązany do niezwłocznego podjęcia czynności w celu jego realizacji. 1.Jeżeli przedmiotem referendum było odwołanie organów samorządowych, to skutek w postaci zakończenia działalności tych organów następuje z dniem ogłoszenia przez wojewodę w wojewódzkim dzienniku urzędowym protokołu wyniku referendum. Ustawodawca przewidział jednak dodatkowe skutki podjęcia rozstrzygnięcia w drodze referendum lokalnego, które mają charakter towarzyszący w stosunku do skutku podstawowego. b.jeżeli w wyniku referendum samorządu powiatowego i wojewódzkiego rozstrzygnięto o odwołaniu organu stanowiącego JST przed upływem kadencji, to takie rozstrzygnięcie jest równoznaczne z zakończeniem działalności organu stanowiącego oraz z mocy prawa zarządu tej jednostki (skoro mieszkańcy wypowiedzieli się przeciwko organowi stanowiącemu, a zarządy były wybierane przez organ stanowiący to powinny one podzielić los tego organu stanowiącego)


(…)

… zarządza wybory przedterminowe takiego organu. Mieszkańcom przysługuje prawo wniesienia protestu, jeżeli w trakcie referendum dopuszczono się naruszenia przepisów ustawy, a naruszenie to mogło wywrzeć istotny wpływ na wynik referendum. Protesty mogą być wnoszone w ciągu 7 dni od dnia podania wyników referendum do wiadomości publicznej. Protesty kierowane są do sądu okręgowego, który rozpatruje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz