To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wartość - są dwie teorie wartości:
obiektywna,
subiektywna. Teorie obiektywne to przede wszystkim teorie klasycznej ekonomii (Smith, Ricardo), które głoszą, że o wartości przedmiotu, towaru decydują czynniki obiektywne:
koszt wytworzenia,
praca(!) - jest najważniejszym czynnikiem, który wytwarza wartość wg teorii klasycznej.
Wartość tego czynnika mierzy się czasem pracy, jaki jest potrzebny do wytworzenia danej rzeczy.
Czas niezbędny , to czas potrzebny do wytworzenia danej rzeczy w warunkach przeciętnej społecznie wydajności pracy. Czyli wartość towaru ( W t ) jest wprost proporcjonalna do czasu ( t ) i odwrotnie proporcjonalna do wydajności pracy( W p ).
Im większa wydajność pracy tym czas niezbędny do wytworzenia towaru jest krótszy i w związku z tym wartość jest niższa.
Na wydajność pracy wpływają dwa czynniki:
siła produkcyjna pracy (zdolność do wytworzenia określonej wartości użytkowej),
intensywność pracy (natężenie pracy lub wydatkowanie pracy w jednostce czasu).
Siła produkcyjna pracy - jest to zdolność pracy do wytworzenia danych ilości, wartości użytkowych, zależny od uzbrojenia pracy (tj. czynników techniczno - ekonomicznych i kwalifikacji pracowników), czynników organizacyjnych, czynników psychospołecznych.
Intensywność pracy - jest to natężenie pracy (wydatkowanie pracy w jednostce czasu), które zależy od: opinii społecznej,
przymusu ekonomicznego,
różnych motywacji.
Kierując firmą trzeba oderwać się od tradycyjnego podejścia, szukać innych czynników, które wpływają na pracę. (Praca, koszty jako czynnik obiektywny.)
Teoria subiektywna mówi, że o wartości towaru decyduje subiektywne odczucie lub stosunek ludzi do określonych rzeczy. Jest to teoria psychologiczna.
W tym przypadku o wartości decyduje to, czy dana rzecz, przedmiot mają wartość dla danego człowieka w danym momencie, czy jest to przedmiot użyteczny dla tego człowieka - teoria użyteczności.
Jest to, zatem czynnik subiektywny - podejście każdego człowieka do określonego przedmiotu. Najogólniej kapitał określa się jako nagromadzone dobro służące do rozwijania produkcji oraz zasoby pieniężne niezbędne do produkcji.
Kapitał to kategoria ekonomiczna, która ma zdolność do wzrostu, do pomnażania się. Różnica wartości, jaka powstaje na skutek wzrostu to zysk, procent.
Kapitał jest na pewno dobrem pożądanym, bowiem jego posiadanie umożliwia działalność, w wyniku, której wzrasta jego wartość, oraz spełnia ważną funkcję, która zapewnia zwrot zaangażowanego dobra z nadwyżką. Jeśli jednak zaangażuje się go nieodpowiednio to może przynieść on nie zysk a stratę.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)