Waloryzacja środowiska - oczko wodne - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 700
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Waloryzacja środowiska - oczko wodne - wykład - strona 1 Waloryzacja środowiska - oczko wodne - wykład - strona 2 Waloryzacja środowiska - oczko wodne - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Politechnika Wrocławska Wydział Górniczy
Instytut Górnictwa Projekt nr 2 .
Temat: OCENA WARTOŚCI ELEMENTOW ŚRODOWISKA WALORYZACJA ŚRODOWISKA - OCZKO WODNE
WYKONAŁ :
1. Cel projektu.
Celem projektu jest wycena wartości elementów środowiska jakim jest oczko wodne.
2. Wstęp
Pojęcie wartości jest bardzo subiektywne, aby więc cokolwiek waloryzować należy wziąć pod uwagę położenie określonego elementu przyrodniczego, jego częstość i typowość występowania. Wartość można oceniać zarówno jako zysk finansowy, jak również jako wartość dla środowiska przyrodniczego lub krajobrazu. Wartość przede wszystkim jest zależna od korzyści jakie przynosi dany obiekt czy miejsce ludziom. Kryteria waloryzacji są zależne oprócz położenia, częstości także od potrzeb, cen i wykorzystania elementu środowiska.
3. Lokalizacja.
Jezioro położone jest we wschodniej części województwa legnickiego na terenie gminy Krzyżowa. Dokładniej jest ono zlokalizowane 2 kilometry na północ od Dębcza w okolicy miejscowości Szczawy. Oczko to położone w bliskiej odległości od rzeki Watra, która znajduje swoje ujście w rzece Okra. Sama rzeka jak i jej zalane wodą stare koryta znajdujące się w pobliżu Dębcza w okresie letnim stanowią doskonałe miejsce na cele rekreacyjne dla mieszkańców pobliskich miejscowości. Natomiast przez cały rok jest miejscem wypoczynku wielu amatorów spędzania czasu przy wędkach.
Powierzchnia jaką zajmuje oczko polodowcowe to obszar 18,13 ha..
Należy dodać że nieopodal oczka wodnego w odległości 800 m przy starym korycie rzeki Watra znajduje się niewielkie pole namiotowe wraz z parkingiem dla pojazdów samochodowych poruszających się pobliską drogą łączącą Wrocław z Zieloną Górą. Które w okresie wiosenno-letnim stanowi miejsce wypoczynku licznych amatorów kąpieli, opalania się, oraz spacerów.
3. Reprezentatywność, roślinność, typowość.
Oczko polodowcowe stanowi pewien ewenement w krajobrazie regionu miasta Dębcza gdyż oprócz kilku głazów narzutowych jest jedynym widocznym efektem działania lodowca na tym terenie.

(…)

…. Jest to typowe jezioro rynnowe wytworzone na skutek cofania się lodowca i jednoczesnym jego topnieniu się.
Roślinność i fauna znajdujące się w tym jeziorze i jego okolicach nie różnią się znacząco od innych tego typu obiektów. Są to przede wszystkim rośliny podwodne (zanurzone), szuwary zaś jeżeli chodzi o zwierzęta są to przede wszystkim żaby, raki oraz niedrapieżne ryby. 4. Waloryzacja.
W związku…
… HODOWLANY
Jezioro to może służyć jako staw hodowlany.
Można w nim hodować, dzięki dosyć dobrze rozwiniętej roślinności podwodnej ryby roślinożerne typu karp, amur. Produkcja tych ryb w tym akwenie, biorąc pod uwagę różnicę ceny narybku i wyhodowanych dorosłych ryb mogłaby być opłacalna. Przy sprzyjających okolicznościach to znaczy przy wyprodukowaniu okazów o dużych gabarytach nawet bardzo opłacalna…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz