Uwarunkowania historyczne Chin- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 287
Wyświetleń: 1204
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Uwarunkowania historyczne Chin- opracowanie - strona 1 Uwarunkowania historyczne Chin- opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

BBC production movie: Chiny: dynastie potęgi
Historia Chin sięga ok. 1700 r. p.n.e. Dynastia Chang była bardzo brutalna. Kultura chińska narodziła się w Pekinie. Zgodnie z wierzeniami pierwszej dynastii, aby posiąść mądrość i wiedzę, trzeba było bogom składać ofiary z wina i mięsa(używano ludzkiego;)). Okrucieństwo towarzyszyło chińczykom od początku istnienia kultury.
Kolejna dynastia jaka zaznaczyła się w historii Chin to Chou. Stworzyli oni coś na kształt systemu feudalnego, co doprowadziło do tego, co w Europie - walki panów feudalnych o władzę(epoka walczących królestw?). Kuszę wymyślono tu 13 wiekow wcześniej niż w Europie. Inne bronie też. Ten fakt, jak i fakt trwania państwa chińskiego tak długo wpłynęło na ich mniemanie o sobie - Mao Zedong zapytany o USA stwierdził pogardliwie, że to nawet nie państwo, bo ma zaledwie dwa wieki;)
250 lat p.n.e. państwo Qin intensywnie rozwijało rolnictwo. Jedzenie dawało im możliwość rozwoju demograficznego a ten dawał zasób armii, aby podbijać inne królestwa. To z tej dynastii wywodzi się pierwszy cesarz Chin. Pierwszy cesarz zjednoczył Chiny, ale zaczęła się walka o utrzymanie tego zjednoczenia(trzeba było pozbawić arystokrację armii). Zaraz też rozpoczyna się budowa Wielkiego Muru Chińskiego. Cesarz stworzył system monetarny i ujednolicił pismo. Już wtedy pisarze i filozofowie zaczęli krytykować niektóre rozwiązania, jako zagrażające przeszłości - krytykowali nowość - Chińczycy więc od dawna byli niechętni zmianom. Już wtedy zauważono, że zbyt duży poziom rozwoju i wiedzy może prowadzić do buntu - po raz pierwszy dokonano wtedy wielkiego spalenia ksiąg i zabójstwa wielu naukowców.
Terakotowa armia - odkryta w latach 70-tych XX w. armia w grobowcu pierwszego cesarza, 6 - krotnie większa niż armia cesarstwa rzymskiego. Wyposażona w bardzo ostre miecze. Inspirująca obecnie, pokazuje wielkość i świetność armii ponad 20 wieków temu.
Do panowania pod koniec II w. p.n.e. doszła dynasta Han. Oni wykorzystywali jako broń sekrety dyplomacji - starali się skłócić swoich wrogów. Tutaj przecinają się drogi Chińczyków i Rzymian(zaczęło się od handlu jedwabiem, przewożonego jedwabnym szlakiem).
Cesarstwo chińskie przetrwało aż do XX w., kiedy to zostało zamienione na republikę(1911 r.). Chińska cywilizacja przetrwała ponad 4 tys. lat, adaptując się do warunków zmieniającej się rzeczywistości.
W 1948 r. powstała Chińska Republika Ludowa po wojnie domowej. Powstanie tego państwa w oczach Chińczyków symbolizuje odrodzenie silnego państwa, po okresie zależności cesarstwa chińskiego(od Brytyjczyków, USA, Japonii, Rosji Carskiej). Mao określił to, jako `powstanie Chin z kolan'. Mao z jednej strony odgradzał się od historii, z drugiej często odwoływał się do cesarzy chińskich i ich dokonań. Obecnie odbudowuje się historię, buduje się tożsamość chińską w nawiązaniu do ciągłości historii cesarstwa chińskiego.


(…)

…, skrawki prostokątnego świata, znajdują się poza centrum.
Rodzina jest w Chinach mikrokosmosem - w relacjach wewnętrznych w państwie, ale też w relacjach z innymi państwami. Nie ma tu podejścia indywidualistycznego, to nie jednostka, ale rodzina jest podstawową jednostką społeczną. W rodzinie ważny jest szacunek i posłuszeństwo wobec rodziców. Takie relacje w rodzinie były potem przekładane na relacje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz