Uszkodzenia drewna przez grzyby - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 735
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Uszkodzenia drewna przez grzyby - wykład - strona 1 Uszkodzenia drewna przez grzyby - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Uszkodzenia drewna przez grzyby
Najczęściej występujący w konstrukcjach i elementach użytkowanych na otwartej przestrzeni, a do takich zaliczają się mosty, a równocześnie stanowiący największe zagrożenie jest brunatny rozkład drewna. Atakujące grzyby wydzielają do drewna enzymy celulityczne. Rozkładają one białą celulozę, z której zbudowany jest szkie­let, przez co drewno traci wytrzymałość na rozciąganie oraz spoistość. W drewnie pozostaje lignina o charakterystycznym, brunatnym kolorze. Drewno pęka na pryz­matyczne kostki, a w końcowym stadium rozsypuje się w proszek. Potocznie okreś­la się to jako zgniliznę drewna.
Białemu rozkładowi ulegają głównie drzewa i drewno na składowiskach. Grzy­by takie wydzielają do drewna enzymy celulityczne i lignolityczne, co powoduje jednoczesny rozkład celulozy i ligniny. Ponieważ w drewnie jest znacznie więcej ligniny niż celulozy, tak więc w ostatnim stadium rozkładu pozostaje część białej celulozy. A drewno zachowując początkowe wymiary przybiera kolor biały. Grzyby rozkładu białego po zaatakowaniu jeszcze rosnącego drzewa mogą kontynuować rozwój przerabiania drewna na elementy konstrukcyjne.
Natomiast szary rozkład drewna jest najmniej niebezpieczny. Rozkład substancji drzewnej odbywa się na niewielkiej głębokości (2 4-4 mm) i trwa bardzo długo. Wyraźnie zmienia się wygląd powierzchni na szary. Drewno pęka na drobne kosteczki, co zwykło nazywać się drewnem zwietrzałym. Grzyby powo­dujące szary rozkład potrzebują do rozwoju dużej wilgotności, rzędu 80 -r 100%.
Sinizna jest najczęściej występującym zjawiskiem wgłębnego barwienia drew­na. Ten rodzaj korozji biologicznej nie narusza struktury materiału, wobec czego wytrzymałość drewna pozostaje niezmieniona. Grzyby sinizny atakują najczęściej no okrągłe lub świeżo wyprodukowaną tarcicę, gdy wilgotność, materiału przez iższy czas wynosi 35 + 80%. Poza tym zakresem zjawisko sinizny nie zachodzi.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz