Ustrój sądów powrzechnych w Polsce

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 840
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ustrój sądów powrzechnych w Polsce - strona 1 Ustrój sądów powrzechnych w Polsce - strona 2

Fragment notatki:


120.USRTÓJ SĄDÓW POWSZECHNYCH W POLSCE LUDOWEJ (DO 1950 I PO 1950). REWIZJA NADZWYCZAJNA
Do 1950 podobnie jak w innych dziedzinach komuniści chcieli zachować wew. oznaki ciągłości prawnej i ustroju sądów. Dlatego też utrzymano w mocy rozporządzenie Prezydenta RP z 1928- O ustroju sądów powszechnych. Struktura była następująca: Sąd Najwyższy sądy apelacyjne, okręgowe, grodzkie. Sądy grodzkie- były sądami I instancji w drobnych sprawach cywilnych i karnych. Orzekały zawsze w składzie jednoosobowym. Przy nich były tworzone sądy pracy. Były sądami szczególnymi ale były związane z powszechnymi przez system środków odwoławczych. Od ich orzeczeń była apelacja do sądów okręgowych lub kasacja do SN. Sądy pracy sadziły w składzie ławniczym.
Sądy okręgowe- I instancja dla ważniejszych spraw cywilnych i karnych i II od orzeczeń sądów grodzkich. Rozpatrywały środki odwoławcze od orzeczeń sędziów śledczych. Orzekały w składzie 3 lub 1- osobowym. Dzieliły się na wydziały, w okręgach o dużym obrocie handlowym tworzono wydziały handlowe dla rozpatrywania spraw w I instancji. Orzekał w składzie : 1 sędzia + 2 ławników mianowanych przez MS z kandydatów izb przemysłowo- handlowych. Wydział handlu zlikwidowano w 1949 gdy powołano arbitraż gosp. w sądach okręgowych. Minister powoływał sądy dla nieletnich, orzekały 1- osobowo.
Sądy apelacyjne- II instancja od orzeczeń sądów okręgowych, wyjątkowo mogły orzekać jako I instancja. Orzekały w składzie 3- os, wyjątkowo 1- os. Dzieliły sie na wydziały.
Sąd Najwyższy- był sądem powszechnym ale stał na czele sądownictwa powszechnego. Z sądami powszechnymi powiązany był środkami odwoławczymi. Rozpatrywał kasacje od sądów apelacyjnych i okręgowych.
Podział kraju na okręgi apelacyjne i okręgowe nie pokrywał się z podziałem adm kraju. Zwykle obszar właściwej miejscowości sądu okręgowego był większy niż obszar powiatu, a apelacyjnego niż województwa. Celem tego było niezależność sądów od władz adm. ta struktura zachowana został w PL ale zaczęto wprowadzać zmiany, początkowo uzupełniano je o sądy szczególne. Po wojnie w tzw. Polsce lubelskie utworzono 3 okręgi apelacyjne: lubelski, rzeszowski, warszawski z tymczasową siedzibą w Siedlcach, potem 10, w 1949 zwiększono ich liczbę do 14, tak by okręgi apelacyjne pokrywały sie z podziałem adm. chodziło o uzależnienie prezesów sądów apelacyjnych od organów politycznych.
Po polit przełomowym 1948, gdy zdemaskowano i zlikwidowano odchylenie prawicowo- nacjonalistyczne w partii, przedstawiono przed wymiarem sprawiedliwości zadanie walki z wrogiem klasowym. Dlatego władze przystąpiły do przebudowy struktur sądów i procedur. Zmiany wprowadziła ustawa z 27.04.1949- o zmianie ustroju sądów powszechnych i o zmianie k.p.k i k.p.c. i przepisów o postępowaniu doraźnym z tego samego dnia. Zniesiono instytucję sędziów śledczych, w sprawach karnych wprowadzono ławników, SN dano prawo ustalania wytycznych dotyczących wymiaru sprawiedliwości. W procedurze karnej wprowadzono dwuinstancyjność i rewizję nadzwyczajną od 1951 roku.


(…)

… i państwowej nad sądami. Sądy miały składać sprawozdania ze swej pracy odpowiednim radom.
Struktura: Sąd Najwyższy> sąd wojewódzki (1975), sąd powiatowy
Sądy powiatowe- prawo cywilne i karne w I instancji, udzielanie pomocy innym sądom i quasi- sądom, nadzór nad sądami społecznymi, prowadzenie ksiąg wieczystych, postępowanie egzekucyjne w sprawach cywilnych przez sąd lub komornika. Na czele sądu stał prezes…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz