Ustalenie wyników wyborów do sejmu i senatu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 644
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ustalenie wyników wyborów do sejmu i senatu - strona 1 Ustalenie wyników wyborów do sejmu i senatu - strona 2 Ustalenie wyników wyborów do sejmu i senatu - strona 3

Fragment notatki:

USTALANIE WYNIKÓW WYBORÓW DO SEJMU I SENATU: 1. Ustalanie wyborów do Senatu :
Dwóch (trzech) kandydatów, którzy otrzymali kolejno najwięcej ważnie oddanych głosów ( system większości względnej ). Jeżeli 2 lub więcej kandydatów otrzymało równą liczbę głosów i kandydatów tych jest więcej niż mandatów do uzyskania, to o pierwszeństwie decyduje większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z kandydatów otrzymał więcej głosów. Jeżeli liczba byłaby równa, to przewodniczący okręgowej komisji losuje. 2. Ustalenie wyników wyborów do Sejmu ( bardzo skomplikowana z uwagi na metodę podziału i klauzule zaporowe):
a) PKW ustala, które listy okręgowe przekroczyły 5% ( koalicje 8% ) zawiadamia o tym okręgowe komisje wyborcze. Jeżeli żadna nie przekroczyła lub tylko 1 to 3% ( koalicja 5% ). b) podział mandatów przez okręgowe komisje wyborcze ( według d' Hondta ): - podział liczby głosów otrzymanych przez poszczególne listy kolejno przez 1, 2, 3, 4, itd. Uporządkować te ilorazy od największych. Uwzględnić tyle ile przypada mandatów
- każdej liście przyznaje się tyle mandatów ile spośród ustalonego w powyższy sposób szeregu przypada jej liczb kolejno największych.
Jeżeli kilka z nich uzyskało równe ilorazy to dostają te listy które mają więcej ogólnie oddanych głosów . Jeżeli one są równe to decyduje liczba obwodów, gdzie dana lista otrzymała więcej głosów.
Mandaty uzyskane przez daną listę dzieli się miedzy kandydatów w kolejności otrzymanej liczby głosów. Jeżeli liczba głosów równa to kolejności na liście.
Jeżeli w okręgu wyborczym pozostają mandaty nie obsadzone to dostają listy ogólnopolskie. Listy ogólnopolskie otrzymują mandaty, gdy okręgowe listy ich komitetów wyborczych otrzymały co najmniej 1% głosów. Jeżeli żadne, to 3 komitety, które 5% lub 3%. Jeżeli mniej jest ich niż 3, to tylko one mają mandaty. PKW dzieli mandaty między listy ogólnopolskie:
- liczbę głosów oddanych na wszystkie listy okręgowe danego komitetu wyborczego dzieli się kolejno przez 1. 2, 3, 4. itd. do chwili gdy da się uszeregować otrzymane ilorazy w szereg malejący. Jest ich tyle ile mandatów do podziału.
- każdej liście przyznaje się tyle mandatów ile spośród ustalonego w powyższy sposób szeregu przypada jej liczb kolejno największych.
Jeżeli ilorazy równe to te, które w okręgach więcej mandatów. Jeżeli to też równe to liczba głosów w całym kraju. Kandydatów wybiera się w/g kolejności zapisu ( bez tych. którzy je już dostali w okręgach ). Jeżeli za mało kandydatów to inne listy. 38. WAŻNOŚĆ WYBORÓW DO SEJMU i SENATU : Weryfikacja czynności wyborczych odbywa się przy pomocy:
- postępowania reklamacyjnego

(…)

… jednostki organizacyjne, -budżet terytorialny,
- dotacje skarbu państwa, -od osób zagranicznych w rozumieniu przepisów prawa dewizowego. Można ze zbiórek publicznych. Podstawowa zasada finansowania to jawność (trzeba sporządzić sprawozdanie finansowe o źródłach pozyskanych funduszy ).
43. STATUS PRAWNY POSŁA I 44. SENATORA: Status formalny określony został:
* konkretną ustawą ( 9.V.1996 r. o wykonywaniu…
… w * Kancelarii Sejmu. Senatu. Prezydenta, w NIK-u
* w administracji rządowej i samorządowej * jako sędzia i prokurator, pracownik adm.: sądu i prokuratury - nie mogą pełnić zawodowej służby wojskowej
- incompatibilitas ( art. 103 ).
- zakaz działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia państwowego lub komunalnego -muszą złożyć oświadczenie o stanie majątkowym. 2

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz