Usłonecznienie - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 287
Wyświetleń: 1407
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Usłonecznienie - wykład - strona 1 Usłonecznienie - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Usłonecznienie- usłonecznienie rzeczywiste czyli liczby godzin w ciągu dnia podczas których do powierzchni Ziemi docierają promienie słoneczne. Jest ono uzależnione głównie od zachmurzenia. Usłonecznienie mierzy się za pomocą heliografu (str.36) WYKORZYSTYWANIE ENERGII SŁONECZNEJ Przychód Przychód postaci promieniowania całkowitego odpowiada ilości energi pochłanianej przez powierzchnię poziomą czarnego koloru. Idealne przetworniki zamieniające promieniowanie na prąd elektryczny dostarczały by ilości energii odpowiadającej sumom promieniowania całkowitego. Przetwornik ustawiony pod kątem prostym do promieni zwiększa jego wydajność. Słoneczne generatory prądu instalowane są w satelitach, automatycznych stacjach meteorologicznych. Zasilają też linie energetyczne i gospodarstwa domowe. Szklarnie, inspekty i tunele foliowe wykorzystują łatwe przenikanie promieni krótkofalowych krótkofalowych zatrzymywanie wysyłanego przez podłorze promieniowania długofalowego.
KLIMATYCZNE ZASOBY ENERGI SŁONECZNEJ. Promieniowanie krótko falowe pochłaniane przez rośliny powoduje wzrost tem. tkanek wywierając istotny wpływ na reakcje biochemiczne i biofizyczne. Duże zróżnicowanie przychodu energi występuje w półroczu letnim największe od początku maja do końca czerwca. Przychody energi otrzymywane przez poszczególne obszary różnią się o około 30 do 40 KWh. W zimie na doświetlanie roślin w ogrodnictwie pobór mocy wynosi około 150W/m2 i godzinę. W li[pcu i sierpniu znacznie zmiejsza się przychód energi słonecznej na obszarach płn. a najwyższe wartości są na zachodzie
heliograf - przyrząd do pomiaru czasu usłonecznienia ( z papierkiem wypalanum przez promienie)
Zjawiska zakłócające przechodzenie promieni słonecznych przez atmosferę-podczas przechodzenia przez atmosferę promienie słoneczne ulegają zjawiskom pochłaniania i rozproszenia. Na powierzchni drobin gazów i domieszek następuje przemiana energii promieni słonecznych w ciepło i część tej energii pochłania atmosfera. Na skutek tego zjawiska dociera do powierzchni Ziemi znacznie mniej promieni słonecznych w porównaniu ze stałą słoneczną. W miarę przechodzenia przez atmosferę promienie, które nie uległy pochłanianiu są załamywane, odbijane i uginane na przeszkodach o średnicy nie większej od 120 mm przez co zmienia się ich kierunek padania.
Zjawisko zmierzchu-okres podczas którego dochodzi do powierzchni Ziemi energia słoneczna o zachodzie słońca. Tarcza słoneczna znajduje się poniżej linii horyzontu. Cień ziemi ogarnia początkowo dolne warstwy atmosfery. Wyższe jej fragmenty otrzymują jeszcze promieniowanie bezpośrednie. Drobiny gazów powodują rozproszenie promieniowania którego znaczna część skierowana jest ku powierzchni Ziemi.
Zmierzch ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz