Umowy powiernicze w polskiej praktyce gospodarczej.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 63
Wyświetleń: 616
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Umowy powiernicze w polskiej praktyce gospodarczej. - strona 1 Umowy powiernicze w polskiej praktyce gospodarczej. - strona 2

Fragment notatki:

Umowy powiernicze w polskiej praktyce gospodarczej. W prawie polskim nastąpił rozwój stosunków powierniczych, zwłaszcza umów powierniczych, w związku z zasadą swobody umów. Nie są one nigdzie w sposób generalny uregulowane.
Pojawiła się propozycja regulacji w przyszłym polskim kc, we Francji już są uregulowane.
Łac. fiducia Fr. le contract de fiducie Ang. trust contract Przykłady umów powierniczych w Polsce:
Przewłaszczenie ruchomości na zabezpieczenie, art. 101 § 1 Prawo bankowe: Zabezpieczenie wierzytelności banku może być dokonane w drodze przeniesienia na bank przez dłużnika lub osobę trzecią, do czasu spłaty zadłużenia wraz z należnymi odsetkami i prowizją, prawa własności rzeczy ruchomej lub papierów wartościowych. Ruchomość pozostaje w posiadaniu kredytobiorcy.
Jeżeli kredytobiorca nie spłaci kredytu, bank sprzeda rzecz osobie trzeciej, a uzyskaną cenę zarachowuje na poczet kredytu. Podobnie to wygląda przy przewłaszczeniu nieruchomości.
Przewłaszczenie nieruchomości na zabezpieczenie, po dyskusji SN w 2000 przesądził dopuszczalność takiej umowy powierniczej, choć toczą się jeszcze spory w piśmiennictwie.
Cesja powiernicza, 509 kc.
Inne czynności powiernicze, np. rachunek powierniczy, który reguluje art. 59 Prawa bakowego, niestety nie przyjęła się ta konstrukcja: § 1. Na rachunku powierniczym mogą być gromadzone wyłącznie środki pieniężne powierzone posiadaczowi rachunku - na podstawie odrębnej umowy - przez osobę trzecią. § 2. Stronami umowy rachunku powierniczego są bank i posiadacz rachunku (powiernik) . (itd.)
Cechy wspólne umów powierniczych:
Zastrzeżenie przeniesienia prawa (prawa własności wierzytelności) w sposób tymczasowy, nie definitywny. Przeniesienie następuje w określonym celu, często w celu ustanowienia zabezpieczenia.
Skutki przeniesienia własności wierzytelności są definitywne dla osób trzecich, niekontrahentów danej czynności.
Celem jest stworzenie najczęściej zabezpieczenia określonej wierzytelności jaką ma jedna strona wobec drugiej. Jeżeli odpada stan zabezpieczenia, bo zobowiązanie zostaje wykonane, następuje powrót prawa własności wierzytelności do pierwotnego podmiotu. Mechanizmy tego powrotu są różne, np. cesja zwrotna, czy powrót automatyczny.
Umowa kredytowa 1 w. 200.000
Kredytobiorca.
B
Umowa przewłaszczenia samochodu.
= majątek
R
Umowa użyczenia rzeczy kredytobiorcy
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz