To tylko jedna z 13 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
6.3. POWSTANIE ODPOWIEDZIALNOŚCI A. PODSTAWA -powstanie odpowiedzialności wiąże się z wniesieniem rzeczy przez osobą korzystającą z usług zakładu, czyli gościa -odpowiedzialność powstaje ex lege w wyniku zdarzenia niebędącego czynnością prawną -odpowiedzialność nie jest uzależniona od zawarcia jakiejkolwiek umowy miedzy osobą, która wniosła rzecz a prowadzącym hotel/podobny zakład B. RZECZ WNIESIONA -pojęciem rzeczy wniesionej objęta jest rzecz, która w określonym czasie i miejscu oraz w określony sposób znalazła się pod pieczą zakładu hotelarskiego:
czas wyznaczony jest okresem korzystania gościa z usług hotelu z rozszerzeniem na:
krótki, zwyczajowo przyjęty okres poprzedzający
okres następujący po korzystaniu z tych usług
miejscem, w którym rzecz ma się znajdować w tak oznaczonym czasie, jest hotel/podobny zakład lub miejsce poza nim , z tym że ponadto musi być spełnione wymaganie znalezienia się rzeczy pod pieczą prowadzącego hotel/zakład
dla nabycia przymiotu rzeczy wniesionej konieczne jest: powierzenie rzeczy utrzymującemu hotel/podobny zakład lub osobie u niego zatrudnionej umieszczenie rzeczy w miejscu przez niech wskazanym lub na ten cel przeznaczonym -rzeczy gościa traktowane są jako wniesione bez względu na to, czy znalazły się we wspomnianych miejscach w wyniku jego działania czy zachowania innych osób (np. dostarczenie przez pocztę ) -z zakresu pojęcia „rzeczy wniesione” zostały wyłączone:
pojazdy mechaniczne i rzeczy w nich pozostawione
żywe zwierzęta Obowiązek przyjęcia rzeczy na przechowanie oznacza obowiązek zawarcia umowy przechowania, jeżeli gość hotelowy sobie tego życzy -odnosi się on do papierów wartościowych i cennych przedmiotów -wymaga to przygotowania przez prowadzącego zakład hotelarski odpowiednich pomieszczeń i zabezpieczeń
-w uzasadnionych przypadkach prowadzący hotel może odmówić zawarcia umowy
6.4. ZASADY ODPOWIEDZIALNOŚCI A. PRZESŁANKI -zaostrzenie odpowiedzialności wyraża się w tym, że prowadzący zarobkowo hotele za utratę/uszkodzenie rzeczy wniesionej odpowiadają na zasadzie ryzyka , niezależnie od winy prowadzącego hotel -od odpowiedzialności prowadzący hotel może się uwolnić tylko wtedy, gdy szkoda wynikła:
z właściwości rzeczy wniesionej
wskutek działania siły wyższej
wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby, która mu towarzyszyła, była u niego zatrudniona albo go odwiedziła -odpowiedzialność zakładu hotelowego obejmuje w szczególności przypadki utracenia/uszkodzenia spowodowane działaniami:
personelu
(…)
… obejmuje tylko damnum emergens (należy się za utratę/uszkodzenie rzeczy), a nie lucrum cessans obowiązek naprawienia szkody został ograniczony do określonej sumy, co dotyczy wszystkich rzeczy wniesionych - wysokość odszkodowania ustala się wg następujących reguł:
jego górną granicą, względem jednego gościa, jest wysokość stokrotnej należności za dostarczone mu mieszkanie, liczonej za jedną dobę…
… za które odpowiedzialność ponosi dający zlecenie, przez złożenie oświadczenia na piśmie przed upływem miesiąca od dnia wypowiedzenia -roszczenia z tytułu umowy agencyjnej podlegają przedawnieniu na zasadach ogólnych §9. UMOWA KOMISU 9.1. POJĘCIE I CHARAKTERYSTYKA OGÓLNA
Umowa komisu przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swojego…
… to wbrew woli prowadzącego zakład
-może on sprzeciwić się usunięciu rzeczy obciążonych rzeczy i zatrzymać je na własne niebezpieczeństwo, nawet przy zastosowaniu samopomocy dopóty, dopóki zaległe świadczenia nie będą zapłacone lub zabezpieczone
§7. UMOWA SKŁADU
7.1. POJĘCIE
Umowa składu przez umowę składu przedsiębiorca składowy zobowiązuje się do przechowania za wynagrodzeniem oznaczonych w umowie rzeczy ruchomych przedsiębiorca składowy ten, kto we własnym imieniu prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług składowych, niekoniecznie wyłącznie -przechowywanie przez niego rzeczy w ramach umowy składu powinno mieć charakter świadczenia samoistnego, związanego z innymi umowami, np. sprzedażą, przewozem, komisem -np. przedsiębiorstwa składowe prowadzące chłodnie, dojrzewalnie owoców, elewatory zbożowe
składający każda osoba fizyczna lub osoba prawna, która ma w swojej dyspozycji rzeczy będące przedmiotem składowania
-umowa składu ma charakter odpłatny
-jest to umowa wzajemna i czynność prawna konsensualna -przedmiot umowy stanowią rzeczy ruchome oznaczone w umowie (zamienne lub niezamienne) -nad oddanymi do przechowania rzeczami przedsiębiorca składowy sprawuje pieczę…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)